Choroby skóry to dość powszechny problem wśród populacji. Niektóre z nich potrafią dawać bardzo uciążliwe objawy, które niekiedy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Wysypka, krostki, świąd czy zaczerwieniona skóra – pewnie każdy kiedyś się z tym spotkał. Choroby skóry to również dolegliwości związane z paznokciami i włosami. Niektóre z nich mogą szpecić, inne są mniej widoczne. Objawy chorób skóry są różne. Najczęściej pojawiają się plamki, grudki, rumienie, krosty czy bąble, którym nierzadko towarzyszy swędzenie czy pieczenie.

Łuszczyca

Łuszczyca to choroba skóry, która powoduje wstyd u osoby dotkniętej tym schorzeniem. Istnieje jednak błędne przekonanie, że łuszczycą można zarazić się poprzez dotyk, tymczasem nie jest to prawdą. Osoby chore często popadają w kompleksy, tracą pewność siebie i czują się mniej atrakcyjne. Głównym objawem łuszczycy są wykwity skórne, najczęściej zlokalizowane w okolicach łokci, kolan czy pośladków. Obrośnięte naskórkiem krostki mogą pojawić się także na skórze głowy czy twarzy. Na ujawnienie się choroby mają wpływ czynniki takie jak nadmierne spożywanie alkoholu czy silny stres. Jak dotąd niestety nie wynaleziono specyfiku, który wyeliminowałby objawy tej przykrej i wstydliwej dolegliwości. W celu łagodzenia objawów stosuje się leczenie miejscowe w postaci maści, które posiadają w swoim składzie kwas salicylowy bądź mocznik. Jeśli przebieg choroby jest wyjątkowo ciężki, zaleca się stosowanie antybiotyku.

Atopowe zapalenie skóry

Często występującym typem choroby skóry jest również AZS. Śmiało można stwierdzić, że jest to choroba cywilizacyjna. Schorzenie to najczęściej dotyka dzieci. Do głównych objawów należą przede wszystkim uciążliwy świąd skóry jak również czerwonymi krostkami. Oprócz tego chory odczuwa także wrażenie suchości skóry. Z biegiem czasu objawy mogą się nasilać. Skóra staje się coraz bardziej podrażniona i cieńsza. Niestety osoby z tą przypadłością muszą liczyć się z tym, że ich naskórek będzie podatny na wszelkie uszkodzenia. Atopowe zapalenie skóry niestety jest nieuleczalne, ale można łagodzić objawy, które mu towarzyszą. W takim wypadku zaleca się stosowanie preparaty o silnym działaniu nawilżającym. W kuracji stosuje się też leki ogólnoustrojowe. Warto się postarać i zadbać o szczególną pielęgnację skóry, dzięki której można pozbyć się symptomów schorzenia nawet na długi czas.

Trądzik

Popularnym rodzajem choroby skóry twarzy bez wątpienia jest trądzik. Wielu twierdzi, że to przypadłość nastolatków, tymczasem trądzik może zaatakować osoby w każdym wieku. W przypadku osób młodych pojawienie się na ciele nieestetycznych krost jest wynikiem wahania hormonów. W początkowym stadium choroby, wykwitów skórnych jest niewiele. Z czasem jednak rozprzestrzeniają się one po większym obszarze ciała, podrażniając skórę. Objawy choroby są uciążliwe i nieprzyjemne. Trądzik jest trudny do wyleczenia. Nawet po przebytej kuracji, na twarzy mogą pozostać brzydkie blizny.

Leave A Comment