Na samym wstępie warto wyjaśnić, czym właściwie jest zawał serca. To nic innego jak martwica serca, która powstaje na skutek jego niedotlenienia. To przypadłość dotykająca nie tylko osoby starsze. Tak naprawdę może przytrafić się to każdemu bez względu na wiek. Szacuje się, że każdego roku zawał serca przechodzi 80-100 tys. osób. Te duże liczby są wynikiem niewłaściwej profilaktyki oraz prowadzenia nieodpowiedniego trybu życia.

Jak zapobiegać zawałowi serca?

By zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia, należy regularnie badać poziom cholesterolu. Zbyt wysoki może być poważnym zagrożeniem dla serca i całego zdrowia. Na zawał serca w większym stopniu narażone są również osoby cierpiące na miażdżycę, cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze. Czujność powinni zachować również ci, którzy zmagają się z otyłością, unikają aktywności fizycznej, palą papierosy oraz nadużywają alkoholu. Na wystąpienie zawału serca ma również wpływ wiek. W przypadku mężczyzn ryzyko wzrasta po 45 roku życia a kobiet – 55.

Jakie objawy występują przy zawale serca?

Przy zawale serca niezwykle istotny jest czas. To stan zagrażający życiu, dlatego tak ważne jest to, by w porę rozpoznać objawy. W przypadku wystąpienia pierwszych symptomów zawału należy niezwłocznie poprosić o pomoc kogoś bliskiego bądź zadzwonić na pogotowie. Zawał serca daje dość charakterystyczne objawy. Pojawia się bowiem uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, podobne, które odczuwamy podczas problemów z trawieniem takich jak zgaga. Ból lokalizuje albo pośrodku klatki piersiowej, albo po jej lewej stronie. Kolejnymi symptomami, które powinny wzbudzić niepokój to duszność, osłabienie oraz kołatanie serca. Osoba przechodząca zawał może odczuwać mdłości oraz uczucie lęku. Alarmującymi objawami są także potliwość oraz bladość powłok skórnych.

Jak leczy się zawał serca?

Za jedną z najczęstszych przyczyn zawału serca uznaje się zakrzep w tętnicy serca, który prowadzi do niedotlenienia, a następnie martwicy. Leczenie więc ukierunkowane jest na przywrócenie przepływu krwi w zatkanym naczyniu. W takim wypadku chory powinien przyjmować kwas acetylosalicylowy jak również dostać tlen. Czasami lekarze decydują się również na angioplastykę wieńcową. Kolejną metodą leczenia zawału serca jest podawanie leków fibrynolitycznych, które udrażniają zatkaną tętnicę.

Jaki tryb życia należy prowadzić po zawale?

Leczenie to jedno, ale niezwykle ważna w przypadku osób z przebytym zawałem jest odpowiednia rehabilitacja. Należy pamiętać także o aktywności fizycznej. Zaleca się więc spacery, jazdę na rowerze, pływanie czy popularne ostatnio nordic walking. Należy również wprowadzić zmiany w swoich nawykach żywieniowych i przejść na zdrową dietę. Powinna ona obfitować w warzywa, owoce, oliwę z oliwek, oleje roślinne, drób, ryby jak również w produkty takie jak płatki owsiane, kasze gruboziarniste, ryż brązowy i makarony razowe. Należy unikać z kolei nasyconych kwasów tłuszczowych, śmietany, tłustych serów żółtych i przede wszystkim soli.

Leave A Comment