Obecnie rak płuc jest najczęściej diagnozowanym i najgorzej rokującym nowotworem wykrywanym u mężczyzn. Dzieje się tak ze względu na zbyt późne wykrycie choroby. Pacjenci zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy guz jest już w bardzo zaawansowanym stopniu, co z kolei daje niewielkie szanse na całkowite wyleczenie. Rak płuc powoduje największą ilość zgonów z powodu chorób nowotworowych zarówno w przypadku mężczyzn jak i kobiet. Istnieje kilka rodzajów nowotworu płuc, wśród których wyróżnia się rak gruczołowy, płaskonabłonkowy, wielokomórkowy czy drobnokomórkowy.

Jak wcześnie wykryć raka płuc?

W przypadku nowotworu płuc każdy dzień jest na wagę złota. Im szybciej padnie diagnoza, tym większe szanse na wyleczenie. Każde niepokojące objawy powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. Rak płuc w początkowym stadium choroby może nie dawać żadnych symptomów. Jeśli już się one pojawią, bywają niespecyficzne, co często wiąże się z tym, że chory je po prostu ignoruje bądź wiąże z innymi schorzeniami. Nierzadko zdarza się tak, że rak płuc wykrywany jest przypadkowo.

Objawami, które alarmują o tym, że w organizmie może rozwijać się rak płuc, jest przewlekły kaszel. U części chorych oprócz kaszlu obserwuje się także odkrztuszanie wydzieliny. Jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, problem niezwłocznie powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Kolejnym, niepokojącym objawem jest nasilające się duszności. Świszczący oddech podczas wydychania powietrza również może świadczyć o nowotworze płuc. Wśród innych objawów choroby wymienia się także długotrwałą chrypkę, odkrztuszanie wydzieliny z krwią, ogólne osłabienie, utratę masy ciała oraz ból w klatce piersiowej.

Kto najczęściej narażony jest na raka płuc?

W grupie wysokiego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby nałogowo palące tytoń. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o papierosy. Zagrożeniem są także fajki czy cygara. Należy jednak wspomnieć o tym, że równie niebezpieczne jest palenie bierne, a więc przebywanie w pobliżu osoby palącej i wdychanie dymu tytoniowego. Ryzyko zachorowania na nowotwór zwiększa również ekspozycja na działanie trujących substancji. Wśród nich wymienić można, chociażby azbest, nikiel czy chrom.

Jak wygląda diagnostyka raka płuc?

By postawić diagnozę dotyczącą raka płuc, niezbędne jest wykonanie odpowiednich badań. Specjaliści kierują pacjenta na zdjęcie rentgenowskie jak również tomografię komputerową. Należy również sprawdzić, czy w węzłach chłonnych pojawiły się przerzuty. Wszystko po to, by dobrać dla chorego możliwie jak najlepszy sposób leczenia. Zajęte węzły chłonne są wycinane w celu diagnostyki.

W jaki sposób leczy się raka płuc?

Leczenie nowotworu płuc uzależnione jest od wielu, różnych czynników. W przypadku nowotworu niedrobnokomórkowego stosuje się metody chirurgiczne. Oprócz tego w leczeniu raka płuc stosuje się także radioterapię, chemioterapię oraz leczenie objawowe. To ostatnie łagodzi objawy występujące na skutek choroby, jak również wydłuża życie chorego.

Leave A Comment