Alergia na pyłki jest najpopularniejszą chorobą alergiczną układu oddechowego. Do jej objawów należy katar sienny. Skarży się na niego między dziesięć a dwadzieścia procent naszej populacji. Występowanie objawów tejże alergii jest związane ściśle z kalendarzem pylenia roślin uczulających. Sprawdźmy co wywołuje uczulenie.
Czym jest alergia wziewna?
Alergia jest nadmierną reakcją naszego układ odpornościowego na czynnik, który jest zwany alergenem. Alergen to nieszkodliwy dla osób zdrowych bodziec. Jednak u osób cierpiących na uczulenia prowadzi do występowania chorobowych objawów. Powodem najczęstszym nadwrażliwości są tak zwane wziewne alergeny. Dostają się one do organizmy naszego oddechowymi drogami. Alergia wziewna występować może sezonowo bądź całorocznie. Drugim typem jest alergia na pyłki różnych roślin. Jej objawy występują każdego roku, gdy nadchodzi okres pylenia roślin uczulających.
Objawy najczęstsze alergii to: salwy kichania, wodnisty katar, swędzenie gardła, zatkany nos, kaszel, zaczerwienie oczu czy też świszczący oddech.
W naszym kraju głównymi przyczynami alergii na pyłki są pyłki drzew. Uczula nas najczęściej pyłek leszczyny, olchy, brzozy, dębu czy też topoli. Alergiczny sezon rozpoczyna kwitnienie leszczyny. W co po niektórych latach ona może już pylić nawet w styczniu. Pyłki drzew w powietrzu są obecne do maja. Uczulają nas także pyłki traw. Uczulenia na trawy pojawiają się z końcem maja. Pyłki traw mogą nas męczyć nawet do września. Mało kto wie, że pylą także chwasty. Uczulenie największe powoduje komosa, bylica, pokrzywa, babka, ambrozja czy też pokrzywa. Chwasty kwitną od początku maja do końca września.
Dermatolog to lekarz, do którego powinniśmy się zgłosić gdy mamy problemy z alergią. Możemy zarówno umówić się na wizytę prywatną, jak i także na wizytę refundowaną z Narodowego Funduszu Zdrowia. Oczywiście wybierając opcję numer jeden możemy liczyć na szybką wizytę. W drugim przypadku musimy się uzbroić w cierpliwość.
Gdy liczymy, że alergia przejdzie sama to jesteśmy w błędzie. Niestety lubi się nasilać. Co roku możemy mieć silniejsze objawy. Nie dopuszczajmy do tego, aby stan naszej alergii był zaawansowany. Wówczas trudniej ją wyleczyć. Gdy nasza alergia nie jest jeszcze nasilona wystarczający może się okazać środek, który jest dostępny bez recepty.