Każdy pragnie by żyć długo, w zdrowiu i szczęściu. Warto zawczasu pomyśleć o profilaktyce chorób, a do tego potrzebny jest lekarz z prawdziwego zdarzenia, z pasją, wiedza i umiejętnością przewidywania. Niestety i lekarzy dotyka problem wypalenia zawodowego, rutyny, obojętności i niewiedzy. Jak znaleźć takiego, który zaradzi problemom zdrowotnym i odpowiednio wcześnie je wychwyci?

Przedstawiamy kilka wskazówek, jak szukać lekarza godnego zaufania, na co zwrócić uwagę a czego się wystrzegać.

Wywiad to podstawa

Idealna relacja pacjenta i lekarza powinna, głównie w przypadku podstawowej opieki czy chorób przewlekłych, być długoterminowa. Zwłaszcza na pierwszej wizycie lekarz powinien zebrać wywiad dotyczący historii zdrowotnej, alergii, przyzwyczajeń czy używek. To po to, by móc przewidzieć choroby, dobrać w razie potrzeby terapię.

Badanie całościowe

Jeśli do lekarza udamy się z konkretnym problemem to dobry lekarz bada całościowo, a nie miejscowo. Dzięki temu możliwe będzie wykluczenie innych schorzeń, problemów. To okazja do rutynowej kontroli całego organizmu, lepsza niż pakiet drogich badań laboratoryjnych.

Badanie prowadzone jest na odkrytym ciele, nie przez koszule czy opuszczona nogawkę spodni – takich medyków unikajmy bo nie pracują rzetelnie. Lekarz dobry nie unika miejsc wrażliwych czy intymnych tematów.

Korzystanie z internetu

Dobry lekarz nie wstydzi się korzystać z internetu. Nie jest cyborgiem, który pamięta wszystkie kryteria diagnostyczne, kody, zalecenia, zamienniki leków, ceny i zakres ich refundacji. Rzut okiem od czasu do czasu w ekran nie świadczy o nim źle, znaczy że podąża za trendami i chce wykorzystać najnowsze osiągnięcia medycyny w walce z nasza przypadłością.

Dokumentacja medyczna

Dokumentacja medyczna to podstawa, która pozwala zestawić wszelkie informacje dotyczące zdrowia pacjenta. Karty pacjentów rzetelnie prowadzone świadczą o staranności zawodowej lekarza.

Profilaktyka

Profilaktyka to kolejny punkt, bo tylko działania zapobiegawcze mają sens w utrzymaniu pacjenta jak najdłużej w dobrej kondycji. Jeśli zatem lekarz nie dopytuje o choroby występujące u najbliższych, nie pyta o aktywność fizyczną, używki, stres, rodzaj wykonywanej pracy a nawet zażywane suplementy to trzeba rozejrzeć się za innym specjalistą. Lepiej bowiem zapobiegać, np. zalecając badania okresowe, sprawdzanie podstawowych parametrów, niż później zbyt późno zaczynać leczenie.

Zachowanie lekarza

Bardzo ważne zachowania lekarza, któremu możemy zaufać już pokrótce opisano w pierwszej części kompendium, ale nie sposób wspomnieć także o kolejnych działaniach, które wzbudzić powinny nasz szacunek i zaufanie względem lekarza, któremu oddajemy się pod opiekę, nie tylko w sytuacji gdy już chorujemy ale i odpowiednio wcześniej, by takim zachorowaniom zapobiec.

Wielu lekarzy na wszelkie dolegliwości przepisuje antybiotyk, mimo że nie są lekiem na wszystko. Warto podkreślić, że antybiotyki nie są wskazane przy leczeniu np. zachorowań wirusowych. W tych przypadkach mnoga tylko pogorszyć stan zdrowia na skutek zmniejszenia odporności organizmu.

Odpowiedni człowiek mający zadbać o nasze zdrowie nie unika wykonywania badań lekarskich, w tym laboratoryjnych. Oczywiście nie na każde widzi mi się pacjenta, a le profilaktycznie lub w uzasadnionych przypadkach nie waha się by wypisać skierowanie. Obiera kierunki badania po wcześniejszym wywiadzie i ewentualnych przypuszczeniach co do stanu zdrowia – zatem z wyraźnej potrzeby i takie badania, które odpowiedzą na wątpliwości co do diagnozy.

Specjalizacji lekarskich jest dość dużo. Lekarz pierwszego kontaktu do jakiego trafiamy nie zna się i raczej nie powinien na wszystkich chorobach człowieka. Zapytanie innego specjalisty, to nie urąga jego kompetencjom. Stąd tak ważne by nasz lekarz w potrzebie kierował nas do tego specjalisty, od którego opinia jest mu niezbędna.

Dobry lekarz nie patrzy na zegarek w trakcie wizyty. Zapewne w dobrych klinikach tak często zdarzyć się mogą „poślizgi” w przyjęciach. Dobry lekarz wysłucha każdego, pozna objawy i sam zbada pacjenta zalecając dodatkowe badania. Trudno przewidzieć więc, jak długo ktoś będzie przebywał w gabinecie – takie poślizgi dobrze świadczą o zaangażowaniu specjalisty w dobro pacjenta. Każdego.

Lekarz z zamiłowaniem do tego, co robi nie obraża się na pacjenta, nawet gdy ten nie do końca stosuje się do zaleceń. Jeśli poprowadzi odpowiednio rozmowę dowie się, dlaczego tak pacjent robi. Może przecież leczyć się u kilku lekarzy na daną dolegliwość, szczera rozmowa to podstawa.

Dobry lekarz bazuje nie tylko na swoim doświadczeniu, znanych od lat nieco starodawnych wierzeniach (np. ludowych) ale i badaniach naukowych. Umiejętność połączenia tych mądrości często przynosi nader pozytywne efekty, niestety takiej sztuki uczy się latami.

Jaki jest jeszcze znak rozpoznawczy dobrego lekarza? Nie wypisuje suplementów a leki, nawet te dostępne bez recepty. Suplementów nie bada się tak rygorystycznie jak leki, a wiele z nich posiada mnóstwo substancji toksycznych w składzie. Dlatego leki są zawsze lepsze od suplementów.

W dzisiejszych czasach zażywanie dziesiątek leków przez jednego pacjenta to niestety norma. Im mniej, tym lepiej i dlatego warto zwracać uwagę na liczbę preparatów a przede wszystkim pytania dotyczące tego, co już zażywamy. Interakcje mogą być różne, lepiej unikać niepożądanych działań czy skutków ubocznych.

Oczywiście nie bez znaczenia pozostają przy wyborze lekarza zwykłe ludzkie gesty, np. rozpoznawanie pacjenta na korytarzu, na ulicy. Wielu lekarzy z powołania udostępnia, w razie potrzeby, własny adres czy numer telefonu. Nie nadużywajmy ich dobroci okazywanej w ten sposób ale doceńmy.

Leave A Comment