Konflikt to choroba płodu, później nowonarodzonego dziecka, która u matki przebiega bez objawów. Zależny jest od braku w krwi matki antygenów krwinkowych (czynnik RH-), a stwierdza się je u ojca dziecka (RH+).

Konflikt następuje z chwilą kontaktu krwi dziecka RH+ z krwią RH-u matki, co ma miejsce w chwili porodu. Wtedy organizm kobiety zaczyna wytwarzać przeciwciała, które są groźne dla płodu, przez co może dojść do groźnej choroby u noworodka.

Niewielki odsetek kobiet ma odczyn krwi minus, a tylko wtedy, gdy nie ma antygenu Rh, może być mowa o konflikcie. Najczęściej kobiety ciężarne mają świadomość konfliktu, badana jest grupa krwi i zlecane badani dodatkowe przez ginekologa. Odpowiednia opieka pozwala w większości przypadków uniknąć powikłań konfliktu. Jeśli jednak dojdzie do tego, to konflikt występuje w trzech odsłonach: w postaci ciężkiej żółtaczki hemolitycznej.

U noworodka w pierwszej dobie bada się poziom stężenia bilirubiny by w przypadku nadmiaru nie doszło do uszkodzenia mózgu dziecka (zjawisko rzadkie). Kolejny przykład to uogólniony obrzęk płodu. To najcięższa firma konfliktu, podczas której często dziecko umiera wewnątrz macicy. Ostatnia odsłona konfliktu to ciężki stopień anemii, najłagodniejsza a symptomy są niemal identyczne jak przy anemii (sapanie, powiększona wątroba i śledziona, dziecko jest blade).

Kobiety ciężarne badają się w tym szczególnym okresie regularnie, średnio raz w miesiącu mają wyznaczane wizyty lekarskie. Pod kontrola nie trzeba obawiać się powikłań związanych  z konfliktem. Konflikt według najnowszych badań występuje w co dziesiątej ciąży, stanowi 2% wszystkich ciąż.

Jak rozpoznać konflikt?

Każda ciężarna ma oznaczana grupę krwi i ewentualnie poziom przeciwciał przed ciążą. Te z nich, które mają krew Rh- powtarzają badanie przeciwciał w 28 tygodniu i wyklucza się wówczas serokonwersję (czyli wytworzenie przeciwciał przez matkę). Jeśli przeciwciała są zdiagnozowane to powtarzają badanie w 28, 32 i 36 tygodniu ciąży aby monitorować ich poziom. Ważne jest wykonywanie USG, które potwierdzi brak objawów dla konfliktu. Jeśli zmiany się zaobserwuje ułatwi to podjęcie właściwego leczenia. W trakcie USG niektórym paniom pobiera się krew z żyły pępowinowej i na jej podstawie ocenia ryzyko uszkodzenia krwinek płodu.

Czy można leczyć konflikt?

Można bez problemu znaleźć placówki, lekarzy którzy specjalizują się w konflikcie serologicznym. Z ich pomocą można odpowiednio wcześnie rozpoznać konflikt i przygotować na ewentualne scenariusze. Leczenie polega na usunięciu nadmiaru bilirubiny, wyeliminowaniu przeciwciał znajdujących się we krwi i przedostałych do łożyska. Należy pilnować parametrów morfologicznych, czasem podaje się krwinki czerwone, które nie reagują na matczyne przeciwciała.

Przy konflikcie i gdy dziecko ma grupę Rh+ matce podaje się w ciągu 72 godzin od porodu immunoglobulinę anty-D, która niszczyć ma krwinki dodatnie płodu, zanim układ odpornościowy matki je wykryje, co zapobiec ma przy kolejnej ciąży problemów. Wskazane jest odczekanie, w przypadku występowania konfliktu, z kolejna ciążą nawet kilka lat. Profilaktyka śród ciążowa immunoglobuliną anty-D jest bezpłatna.

Leave A Comment