Wielu z nas odczuwa paniczny lęk przed wizytą u dentysty. Najbardziej obawiamy się bólu i dyskomfortu mogącego wystąpić podczas leczenia. Mimo że w dzisiejszych czasach podawane są środki znieczulające, które nawet w całkowitym stopniu mogą zniwelować dolegliwości bólowe, stomatolodzy nie cieszą się sympatią i nie są chętnie odwiedzani przez pacjentów. By leczenie zębów nie było tylko przykrym obowiązkiem, który kojarzy się z bólem i cierpieniem, warto wiedzieć, po czym poznać dobrego stomatologa.

Dobry stomatolog – czym powinien się cechować

Dobrego stomatologa powinien cechować profesjonalizm. Każdy specjalista, który wykazuje chęć rozwoju i poszerzania swoich kompetencji zasługuje na uznanie. Mowa tu, chociażby o udziale w szkoleniach, kursach czy sympozjach. Dobry dentysta powinien także śledzić wszelkie nowinki ze swojej dziedziny. Jeśli będzie stale na bieżąco z nowościami technologicznymi, będzie mógł zagwarantować swoim pacjentom jeszcze większy komfort podczas leczenia.

Niezwykle ważna w zawodzie lekarza jest również pasja. Stomatolog musi po prostu lubić swoją pracę. Chęć niesienia pomocy innym, ale także odpowiednie umiejętności w obcowaniu i relacjach z pacjentami są bardzo istotne. Czasem specjalista musi także wczuć się w sytuację chorego, poznać jego potrzeby i postarać się dobrać najlepsze, możliwe leczenie. To właśnie są oznaki profesjonalizmu.

Dobry stomatolog musi również dawać pacjentowi poczucie bezpieczeństwa. Musi on czuć się pewnie, siedząc na fotelu. Najważniejsza jest rozmowa z chorym – dobrze, by lekarz podczas leczenia na bieżąco wszystko mu wyjaśniał. Pacjent musi mieć świadomość, że ma do czynienia z lekarzem, który jest profesjonalistą i zna się na tym, co robi.

Kolejnym czynnikiem, po którym można rozpoznać, że trafiliśmy na odpowiedniego stomatologa, są rekomendacje rodziny bądź znajomych. Zanim zdecydujemy się na wizytę u lekarza, warto więc popytać wśród najbliższych, kogo mogą polecić. To z kolei pomoże zminimalizować ryzyko wizyty, z której nie będziemy zadowoleni. Oprócz porad rodziny i przyjaciół warto wziąć pod uwagę również opinie w Internecie – w końcu to jedno z najobszerniejszych źródeł wiedzy.

Dobry stomatolog to taki, który dba o swój gabinet. Najważniejsze jest to, by był on czysty i sterylny. Oprócz tego istotny jest również stan sprzętu wykorzystywanego do leczenia. Porządek, panujący w gabinecie dentysty jest bowiem gwarancją bezpieczeństwa.

Przy wyborze stomatologa, warto zwrócić uwagę na to, jak wyglądają jego relacje i komunikacja z dziećmi. Nie ma co ukrywać – najmłodsi pacjenci potrafią przysporzyć najwięcej problemów. Leczenie dzieci bywa kłopotliwe a czasami także uciążliwe – dentysta musi wykazać się cierpliwością, zrozumieniem i pozytywnym nastawieniem. Najważniejsze jest to, by maluch poczuł się u dentysty pewnie i bezpiecznie.

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że w przypadku leczenia stomatologicznego, cena zazwyczaj idzie w parze z jakością, dlatego nie warto wybierać stomatologów, którzy oferują podejrzanie niskie ceny.

Leave A Comment