Łzawienie oczu, zatkany nos, kichanie czy wysypka – te objawy zna praktycznie każdy alergik. Kurz, roztocza, pyłki traw i drzew a nawet niektóre pokarmy mogą powodować przykre dolegliwości, które nierzadko uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Na szczęście jest sposób, by zwalczyć uciążliwe skutki alergii. Wybawieniem okazują się leki antyhistaminowe.

Histamina – co trzeba o niej wiedzieć?

Pokrótce można je scharakteryzować jako substancje chemiczne blokujące działanie histaminy. Histamina wytwarzana jest przez nasz organizm i odpowiada między innymi za stymulację układu pokarmowego do wydzielania soku żołądkowego. Histamina informuje także nasz organizm, że krąży w nim toksyczna substancja. Przykładem może być chociażby sytuacja po ukąszeniu komara, kiedy to pojawia się świąd i zaczerwienienie. Histamina więc pełni także funkcję obronną organizmu.

Czym są leki antyhistaminowe?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, leki antyhistaminowe mają na celu zablokowanie działania wytworzonej przez organizm histaminy. W aptekach możemy spotkać się z nimi w postaci tabletek, kropel, syropów czy maści. Leki antyhistaminowe pomagają łagodzić objawy alergii takie jak nieżyt nosa, zapalenie spojówek oraz świąd i wysypkę ale nierzadko powodują również skutki uboczne.

Podział leków antyhistaminowych

Obecnie leki antyhistaminowe dzieli się na III generacje. I generacja to preparaty wykazujące się silnym działaniem ale również większym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. W tej grupie znajduje się między innymi chlorferenamina, hydroksyzyna czy clemastinum. W przypadku leków antyhistaminowych II generacji, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest już znacznie mniejsze. Preparaty z tej grupy można kupić bez recepty ale są również takie, sprzedawane tylko i wyłącznie za jej okazaniem.

Przyjmowanie leków przeciwhistaminowych II generacji powinno być konsultowane z lekarzem a ich rodzaj indywidualnie dobierany do każdego pacjenta. Wśród leków antyhistaminowych II generacji znajdują się mizolastyna, azelastyna czy ceteryzyna. Ostatnią grupę tworzą leki przeciwhistaminowe III generacji. Te preparaty nie tylko łagodzą objawy alergii, ale mogą również okazać się pomocne przy innych schorzeniach takich jak padaczka, migrena czy narkolepsja. Należy jednak pamiętać, że nie należy ich podawać dzieciom poniżej 12 roku życia. Tą grupę leków tworzą: feksofenadyna, desloratadyna i lewocetyryzyna.

Jakie skutki uboczne mogą powodować leki antyhistaminowe?

Uciążliwe skutki uboczne najczęściej towarzyszą przyjmowaniu leków antyhistaminowych I generacji. Chociaż odchodzi się od nich na rzecz preparatów nowszej generacji, warto wiedzieć, jakie działania niepożądane mogą się pojawić. Jednym z najczęściej występujących skutków ubocznych jest senność. Mogą pojawić się również zawroty głowy czy senność. Osoba po spożyciu leku może być rozkojarzona i mieć problemy z koncentracją. Rzadziej natomiast występuje nerwowość, biegunka, wysypka czy zaburzenia snu.

Leave A Comment