Krwawienie z odbytu jest objawem, który nie powinien być ignorowany. Może pojawiać się u osób w różnym wieku, różnej płci i nie zwiastuje niczego dobrego. Oczywiście nie warto zakładać najgorszego scenariusza, ale lepiej dmuchać na zimne. Krew może pojawiać się z różnych przyczyn – urazów, guzków krwawniczych ale i guza w jelicie grubym, polipów czy uchyłków. Sygnałem może być ciemny stolec z domieszką krwi, skrzepy czy gęsty, ropny śluz.

Przyczyny krwawienia z odbytu

Przyczyn krwawienia może być wiele. Zmiany mogące powodować takie objawy wystąpić mogą w samym odbycie, ale także jelicie grubym. Należy odróżnić świeżą, jasna krew na papierze czy powlekające kał, od ciemniejszej krwi, wędrujące z kałem. Świeża krew sygnalizować może, że przyczyna tkwi w odbycie czy początkowym odcinku jelita a krew w kale oznacza problem z górną częścią jelita,

Nie ma sensu nader się niepokoić, ale warto skonsultować. Specjaliści wy-leczona uspokajają, że najczęściej te objawy wskazują na hemoroidy – z nimi problem ma wiele osób z racji np. siedzącego i mało aktywnego trybu życia, po ciąży i porodzie. Niestety coraz więcej takich przypadków wskazuje na nowotwór jelita grubego, stąd tak ważna jest ocena przez lekarza specjalistę po wykonaniu badań i pełnej diagnostyce. Im szybciej nastąpi rozpoznanie, tym szanse na wyleczenie raka są większe.

Przyczynami krwawienia z odbytu mogą być hemoroidy, szczelina odbytu, polipy jelita, rak jelita, uchyłki jelita, zmiany zapalne, zmiany naczyniowe, szczelina odbytu. Aby rozpoznać chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie a potem profilaktykę nawrotu krwawienia ważna jest właściwa diagnoza.

Krwawienie z odbytu – badania

Jako podstawowe stosuje się badanie per rectum (palcem odbytu) oraz kolonoskopia (badanie endoskopowe jelita). Do tego drugiego należy odpowiednio się przygotować, przestrzegać na kilka dni przed badaniem diety,  oczyścić jelita z zalegających treści w miarę jak najdokładniej by obraz w trakcie badania był jasny i lekarz mógł dostrzec ewentualne niepokojące zmiany (zwykle oczyszczenie polega na wypiciu specjalnego preparatu rozpuszczonego w wodzie, w zależności od wagi mniej więcej 3-4 litrów wody, po trochu przez co najmniej dobę przed badaniem).

Leczenie krwawienia z odbytu

W zależności od rozpoznania stosowane są różne sposoby leczenia krwawienia z odbytu. Jeśli zmiany powodujące tego typu objawy nie stanowią zagrożenia i są to np. hemoroidy leczy się je środkami miejscowymi, zaawansowane zmiany, co potwierdza wy-leczona,  mogą wymagać ingerencji chirurgicznej. Stany zapalne wymaga wdrożenia leczenia farmakologicznego. Samoistnie leczą się uchyłki jelita – tu nie stosuje się żadnych metod, chyba że stan jest zaawansowany, to przeprowadza się operację.

W trakcie badania endoskopowego możliwe jest usunięcie powstałych polipów, czyli łagodnych zmian ale mogących poprzedzać rozwój nowotworu. Sam rak wymaga usunięcia części bądź całości jelita.

Warto podkreślić, że krwawienie z odbytu mogą powodować także niektóre leki, które zaburzają krzepnięcie krwi (np. antywitamina K czy środki farmakologiczne zawierające kwas acetylosalicylowy).

Leave A Comment