Jeśli w ciągu dnia nie mamy problemu z nadmiernym pocenie, natomiast po przebudzeniu zalani jesteśmy potem, nie lekceważmy objawu. Regularne nocne pocenie może być objawem takich chorób jak zaburzenia hormonalne, infekcje, zaburzenia snu albo nowotworu.

Nadmierne wydzielanie potu nocą, podczas snu, bez wpływu warunków zewnętrznych (np. upałów), wymagające zmiany piżamy czy pościeli, będące przyczyną wybudzeń ze snu powinno nas niepokoić. Pocenie to naturalny mechanizm organizmu. Jeśli pojawia się sporadycznie w wyniku np. zdenerwowania czy aktywności fizycznej to normalne. Niepokojące powinno być nadmierne pocenie, nie służące termoregulacji naturalnej organizmu.

Przyczyny nocnego pocenia

W większości przypadków okazuje się to niegroźne. Niestety warto upewnić się o tym u lekarza, gdy zdarza się zbyt często, bez powodu należy przeprowadzić badania, by wyeliminować przyczyny i osoba była wy-leczona. Pocenie nocne może wskazywać na infekcje, zaburzenia endokrynologiczne ale i zaburzeń snu.

Infekcje, np. grypa mogą powodować nocne pocenie. Organizm walczy z chorobą, pocimy się mocniej, głównie gdy wzrasta gorączka. Z innych chorób związanych z potliwością w nocy wiąże się gruźlica, borelioza  ale także AIDS.

Przyczyny endokrynologiczne związane są z pracą tarczycy. Hormony jej regulują tempo przemiany materii, wpływają na energię cieplną, transport wody. Choroby tarczycy zaburzając ten proces mogą powodować nadmierne pocenie, głównie przy nadczynności tarczycy. Dodatkowym niepokojącym objawem może być drżenie rąk, zdenerwowanie czy kołatanie serca. Według wy-leczona takie objawy powodować może również menopauza u kobiet między 45-55 rokiem życia (także wiązane ze zmianami hormonalnymi) ale i osób otyłych, kobiet w ciąży lub okresie połogu.

Zaburzenia snu w tym obturacyjny bezdech senny również objawia się poceniem w czasie snu. W trakcie bezdechu uruchamiane są przez organizm tzw. objawy wegetatywne, sprawujące piecze nad prawidłowym działaniem organizmu.

Przyczyny psychiczne także mogą objawiać się nocnym poceniem. Ma to związek z przeżyciami, zdenerwowaniem, stresem a co z tym związane np. koszmarami nocnymi.

W przypadku wielu nowotworów także organizm reaguje nadmierna potliwością. Ma to miejsce  w przypadku guza mózgu, chłoniaka czy raka trzustki. Dodatkowo odpowiednio wcześniej zaobserwować u chorego można szybkie chudnięcie, nieuzasadnione oraz ogólne osłabienie organizmu.

Leki przyjmowane na co dzień także wpłynąć mogą na pocenie. To często działanie uboczne leków sterydowych czy antydepresantów.

Pocenie jednostronne może dodatkowo niepokoić, gdyż może mieć związek z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

Leave A Comment