Poród to dla przyszłych mam wyczekiwany moment i powód do ogromnej radości. Oczekiwanie na nowego członka rodziny to niezwykle szczęśliwy czas dla rodziców. Czasami jednak zdarza się tak, że po urodzeniu dziecka, młoda mama zmaga się z depresją poporodową. Szacuje się, że dotyka ona nawet co ósmą kobietę.

Depresja poporodowa charakteryzuje się przede wszystkim obniżonym nastrojem, ale wraz z nim występuje jeszcze szereg innych symptomów. Młoda mama jest rozdrażniona, traci radość życia, odczuwa lęk. Boi się, że nie będzie w stanie poradzić sobie z otaczającą ją sytuacją i nie sprawdzi się odpowiednio w roli rodzica. Często kobiety cierpiące na depresję poporodową wmawiają sobie, że są złymi matkami i nie nadają się do wychowywania dziecka. Młoda mama ciągle ma poczucie winy. Objawami depresji poporodowej jest również silne zmęczenie i brak ochoty na wykonywanie codziennych czynności. Do tego może dochodzić również utrata apetytu bądź odwrotnie – przejadanie się. Jak więc widać, objawów depresji poporodowej może być naprawdę wiele.

Jakie są przyczyny depresji poporodowej?

W czasie poporodowym w organizmie każdej kobiety dochodzi do bardzo wielu zmian. Jedną z nich są, chociażby wahania nastroju. Wiele wspólnego z wystąpieniem depresji poporodowej mogą mieć także sam przebieg porodu. Zdarza się, że występujące podczas niego komplikacje mogą mieć wpływ na negatywny stan psychiczny młodej mamy. Również choroba dziecka może przyczynić się do wystąpienia depresji poporodowej. Ogromne znaczenie ma także fakt, czy kobieta w tym trudnym czasie może liczyć na wsparcie rodziny. Depresja poporodowa nierzadko pojawia się także w przypadku nieplanowanych ciąż. Normalnym stanem rzeczy jest fakt, że kobieta po urodzeniu dziecka może odczuwać silniejsze zmęczenie, być rozdrażniona i sprawiać wrażenie smutnej. Jednak gdy taki stan nieustannie się utrzymuje, niezbędna okaże się konsultacja z psychologiem.

W jaki sposób zdiagnozować depresję poporodową?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, konieczna jest konsultacja z psychologiem. Oprócz tego warto również spotkać się z internistą. Okazuje się bowiem, że wystąpienie depresji poporodowej może być połączone z chorobami tarczycy. Nierzadko odpowiadają one za złe samopoczucie. Jeśli już zostanie stwierdzona depresja poporodowa, wdraża się odpowiednie leczenie. Może to być zarówno farmakoterapia jak również psychoterapia.

W jaki sposób radzić sobie z depresją poporodową?

Kobieta może sama sobie pomóc w walce z depresją poporodową. Nie należy przede wszystkim się przemęczać. Nie można również brać na swoje barki zbyt wielu obowiązków, które mogą przytłaczać. Równie ważne jest to, by regularnie spożywać posiłki i dbać o swoją dietę. Warto spotykać się także z innymi mamami, zwierzać się im ze swoich problemów, a także mieć kogoś, kto pomoże w opiece nad dzieckiem. By zminimalizować ryzyko wystąpienia depresji poporodowej, dobrze także zapisać się do szkoły rodzenia i uczęszczać na zajęcia ze swoim partnerem.

Leave A Comment