Średnio w ciągu dnia każdy z nas traci około 100 włosów, a przy myciu głowy nawet do trzech razy więcej. Zjawisko normalne, nie powinno budzić niepokoju. Jeśli jednak ubytek włosów jest większy, należy szukać przyczyny i podjąć odpowiednie leczenie.

Dlaczego wypadają włosy?

Główną przyczyną wypadania włosów są zmiany hormonalne. Występują często w okresie ciąży. W takich przypadkach zjawisko jest całkowicie odwracalne, pod warunkiem unikania sytuacji stresujących, odpowiednio pielęgnować skórę głowy i włosy oraz troszczyć się o to, co jemy. Dobry ginekolog podpowie, co robić, by unikać takich problemów w okresie ciąży i połogu, później w okresie karmienia piersią bo sygnały o wypadaniu włosów mogą dotyczyć i takich pań.

Kolejnym powodem może być problem z tarczycą. Warto skorzystać z pomocy specjalisty endokrynologa. W przypadków zarówno nadczynności, jak i niedoczynności wypadanie włosów jest możliwe do zatrzymania a przy pomocy dobranych odpowiednio leków można przywrócić włosom dawna objętość.

Szczególnym okresem w życiu kobiet jest menopauza. Tu także wsparcia warto szukać u ginekologa. Pojawia się między 45 a 55 rokiem życia, czasem wiąże się z wieloma dolegliwościami co jest skutkiem nieodwracalnej utraty działania jajników, zatem obniżeniem poziomu estrogenów we krwi. Zmiany związane są z innymi narządami organizmu, w tym jakości i ilości włosów. Podwyższony poziom testosteronu zwykle bywa przyczyną łysienia, podobnego jak męskiego. Skutkiem jest utrata włosów na czubku głowy.

Inną przyczyna wypadania nadmiernego włosów jest niedobór witamin, minerałów czy mikro i makro elementów (biotyna, białko, cynk, krzem). Oczywiście powodów wypadania włosów jest jeszcze kilka. M. In choroby skóry głowy jak grzybica, przy której diagnostyka i leczenie mogą okazać się długotrwałe i pracochłonne, wymagające dyscypliny. Zarazić się grzybica nie jest trudno, jest to możliwe przez kontakt z chorym czy dotykanie używanych przez niego przedmiotów (ręcznik, grzebień).

Poważnym problemem okazuje się łuszczyca, o podłożu autoimmunologicznym. Objawem łuszczycy jest pojawienie się plamek, ognisk zapalnych pokrytych jasnymi łuskami (przypominającymi skupisko łupieżu). Na rozwój takiego typu choroby szczególny wpływ ma stres, papierosy, alkohol, niewłaściwe odżywianie.

Do wypadania włosów przyczynia się też łojotokowe zapalenie skóry, mające związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych.

Na kondycje włosów wpływać może również nieodpowiednia pielęgnacja. Nadmiar lakieru do włosów, farba, zbyt mocne upinanie fryzury, prostowanie czy suszenie powodują, że włosy stają się łamliwe, matowe, wypadają lub rozdwajają się końcówki włosa.

Do kogo pójść, jak wypadają włosy?

Przede wszystkim odpowiednio dbać o włosy i skórę głowy. Dobre salony fryzjerskie dysponują kosmetykami, które łatwo dopasują do danej klientki, nauczą jak pielęgnować, stylizować włosy by ich nadmiernie nie obciążać. Jeśli przyczyna jest zdrowotna to należy znaleźć dobrego specjalistę i u niego diagnozować chorobę, która może powodować nadmierne wypadanie włosów. Szybka diagnoza, odpowiednie leczenie pozwalają przywrócić piękno włosom bo wyeliminuje się przyczynę ich złego stanu terapią skierowana na dany problem medyczny. Można udać się do trychologa, ten sprawdzi stan skóry i włosa, przeszkoli i dobierze zabiegi np. kosmetyczne i fryzjerskie, które pomogą walczyć z problemem. Dostępne suplementy i witaminy dostarczą odpowiednia ilość niezbędnych składników. Oczywiście lepiej ograniczyć stosowanie nadmiaru lakieru, unikać suszenia, prostowania włosów, stosować maski i odżywki dedykowane naszym włosom, zwracając uwagę na ich skład.

Leave A Comment