profilaktyka img-min

Badania profilaktyczne odgrywają kluczową rolę w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Analizują one ogólny stan zdrowia pacjenta, mając na celu wychwycenie ewentualnych problemów zdrowotnych, na które można odpowiednio zareagować.

To lekarz zazwyczaj zleca standardowe badania profilaktyczne, dlatego warto zgłosić się o skierowanie do lekarza rodzinnego. Można je także wykonać prywatnie, jeżeli nie chce się czekać w kolejce. Ważne jest, aby nie bagatelizować sprawy, jeśli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy.

Podstawowe badania kontrolne

Do podstawowych badań profilaktycznych należą między innymi badanie krwi i badanie moczu. W tym wypadku trzeba wziąć pod uwagę swój wiek, przebyte choroby czy płeć. W przypadku kobiet zalecane są także takie badania jak USG piersi, USG jamy brzusznej, cytologia. Niekiedy niezbędne będą także gastroskopia, kolonoskopia, poziom cholesterolu, EKG, RTG płuc i wiele innych.

Jak często wykonywać badania profilaktyczne?

Przyjmuje się, że podstawowe badania profilaktyczne powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku. Najlepiej ustalić sobie jedną datę i trzymać się tej zasady.

Jak przebiega podstawowe badanie profilaktyczne?

Krew pobierana jest z żyły łokciowej, a w niektórych przypadkach z opuszka palca. Badanie krwi musi być wykonywane na czczo, a badanie moczu zbierane rano.

Podstawowe badania profilaktyczne to:

  • Morfologia krwi: Ujawnia ilość białych i czerwonych krwinek we krwi, co może wskazywać na stan zapalny, anemię czy inne zaburzenia krwi.
  • OB (Odczyn Biernackiego): Mierzy szybkość opadania erytrocytów we krwi. Podwyższony wynik może wskazywać na proces zapalny w organizmie.
  • Badanie lipidogramu: Ocenią cholesterol całkowity, cholesterol HDL i LDL oraz trójglicerydy, pozwalając na ocenę ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
  • Badanie moczu: Dzięki któremu można ocenić pracę układu moczowego i nerek, a także wykryć infekcje czy kamienie nerkowe.
  • Glikemia: Która bada poziom cukru we krwi, dając wgląd w ryzyko czy obecność cukrzycy.

Chociaż badania profilaktyczne nie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Polaków, to są one niezwykle ważne. Szybkie rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia dają duże szanse na całkowite wyleczenie i powrót do zdrowia. Udanie się raz w roku na badania, takie jak krwi, moczu czy USG, wcale nie jest tak problematyczne, jak mogłoby się wydawać, a może uratować życie.

Decydując się na wykonywanie badań profilaktycznych przynajmniej raz w roku, przyczyniamy się do utrzymania swojego zdrowia i samopoczucia na wysokim poziomie. Badania kontrolne ratują życie, dlatego warto poddawać się im systematycznie.

Leave A Comment