kolonoskopia2-min

Strach przed kolonoskopią niekiedy jest na tyle duży, że nie decydujemy się na wykonanie takiego badania. Tymczasem może ono uratować nam życie. Niestety, rak jelita grubego to jeden z najczęściej rozpoznawanych nowotworów złośliwych. Jak zatem pokonać strach przed takim badaniem?

Czym jest kolonoskopia?

Tylko co dziesiąta osoba w Polsce poddała się badaniu jelita grubego. Co więcej, najczęściej są to osoby ze wskazaniem do przeprowadzenia kolonoskopii, na przykład ze względu na to, że krewny chorował na nowotwór.

Niska frekwencja w badaniach może wynikać z braku świadomości na temat istotności profilaktyki oraz strachu związanego z samym badaniem. Lęk ten często wiąże się z obawą przed bólem, wstydem i niezrozumieniem procesu. Dlatego edukacja na temat kolonoskopii, jej znaczenia i przebiegu może być kluczowa w zwiększeniu liczby osób decydujących się na to badanie. To nie tylko kwestia zdrowia fizycznego, ale także psychicznego komfortu i zaufania do procedury medycznej.

Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka układu pokarmowego, polegające na wprowadzeniu specjalnej rurki do jelita grubego przez odbytnicę. Jest to zatem bardzo nieprzyjemne badanie, które jest dla większości osób bardzo krępujące. Mimo wszystko warto przemóc strach i wstyd, gdyż tylko w ten sposób można wykryć zmiany, które w późniejszym czasie mogą przekształcić się w nowotwór. Drobne zmiany można bez większych problemów usunąć, więc choroba nie będzie miała szans się rozwinąć..

Kolonoskopia – wystarczy jedno badanie na 10 lat

Przemiana gruczolaka w zmianę nowotworową trwa około 10 lat, dlatego wystarczy wykonać jedno badanie raz na 10 lat. Jeżeli lekarz wykryje podczas badania polipa, jego usunięcie spowoduje, że rak jelita się nie rozwinie. W ten sposób możemy zachować zdrowie, a niekiedy nawet życie. Gdy uda się wykryć raka jelita w I stadium jego rozwoju, wówczas istnieje od 85% do 100% szans na całkowite wyzdrowienie. W II stadium rozwoju szanse na wyleczenie spadają do 50-80%.

Czy kolonoskopia jest bolesna? Mit czy rzeczywistość?

Kolonoskopia często wywołuje lęk związany z bólem, który może towarzyszyć badaniu. Każdy, kto wie, jak wygląda kolonoskopia, zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to badanie przyjemne. Jednakże równocześnie jest konieczne, a strach przed bólem nie powinien odstraszać od jego wykonania. Warto mieć świadomość, że każdy z nas może zachorować, dlatego profilaktyka jest tak ważna.

Czy takie badanie boli? W praktyce odczuwanie bólu jest zróżnicowane i może zależeć od indywidualnej wrażliwości pacjenta. Na większy ból narażone są osoby o szczupłej sylwetce. Oczywiście można wziąć znieczulenie, przy czym warto wcześniej zorientować się, czy w wybranym ośrodku jest ono podawane. Można też sprawdzić, jaka aparatura jest wykorzystywana do badań, co może dodatkowo wpływać na komfort pacjenta podczas procedury.

Kiedy trzeba wykonać profilaktyczną kolonoskopię?

Badanie profilaktyczne jelita grubego powinny wykonać osoby pomiędzy 55 a 64 rokiem życia, gdyż częstość występowania polipów wzrasta z wiekiem. Jeżeli w rodzinie były przypadki raka jelita grubego, takie badania powinny wykonać osoby pomiędzy 40 a 49 rokiem życia, chodzi o krewnych pierwszego stopnia. Pamiętajmy, aby nie bagatelizować niepokojących objawów; w tym wypadku jak najszybciej warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Kolonoskopia może wydawać się przerażającym badaniem, ale jej znaczenie w wykrywaniu raka jelita grubego jest niezaprzeczalne. Nie można pozwolić, by strach i ból zniechęciły nas do podejmowania kroków, które mogą uratować życie. Poprzez edukację, świadomość i odpowiednie przygotowanie, badanie to może stać się mniej stresujące. Pamiętajmy, że zdrowie jest naszym najcenniejszym zasobem, a regularne badania, takie jak kolonoskopia, są kluczem do jego zachowania. Nie wahaj się i zadbaj o swoje zdrowie, umawiając się na kolonoskopię zgodnie z wytycznymi medycznymi i własnymi potrzebami.

Leave A Comment