Zespół Aspergera jest zaliczany do spektrum autyzmu. To zaburzenie rozwojowe którego leczenie polega na wdrażaniu właściwych terapii, edukacji, treningów. Niestety, podobnie jak w przypadku autyzmu, zespołu Aspergera nie da się wyleczyć, to nie choroba. Wczesne rozpoznanie, regularne ćwiczenia, właściwa terapia psychologiczna warszawa prowadzona pod nadzorem specjalisty przynosi jednak ogromne efekty w adaptacji dziecka do życia w społeczeństwie. Często zaburzenie jest niewidoczne dla osób z zewnątrz.

Czym jest zespół Aspergera?

Zespół Aspergera to zaburzenie rozwojowe o którym po raz pierwszy napisał austriacki lekarz Hans Asperger w 1944r. Uznawany jest za łagodna odmianę autyzmu. W odróżnieniu od niego jednak prawidłowo rozwija się mowa, intelekt. Często dzieci z zespołem Aspergera są nader inteligentne. Pierwsze zmiany występują później niż w przypadku autyzmu, często powyżej 3 roku życia, stąd tak trudno go zdefiniować u mniejszych dzieci, które często nie przejawiają żadnych objawów. Dzieci rozwijają się poprawnie, bawią się, mówią. Cechą wspólną zespołu Aspergera i autyzmu są trudności w komunikowaniu się i w umiejętnościach społecznych. Osoby dorosłe z zespołem Aspergera są uznawane za ekscentryków, mają problem z nawiązywaniem relacji. To, co robi osoba z zespołem wynika z wycofania, braku relacji z otoczeniem, zatem zajmują się tym, co sprawia im frajdę.

Zespół Aspergera – diagnostyka

Diagnostyka psychologiczna zespołu Aspergera zaczyna się najczęściej w wieku 6-8 lat, kiedy dziecko zaczyna się uczyć w szkole. Kilka równoczesnych objawów nie przesądza jeszcze o problemie. Należy je konsultować z kilkoma specjalistami – psychiatrą, neurologiem, psychologiem. Głównym symptomem jest niedostosowanie dziecka w grupie. Każde dziecko jest inne, działania terapeutyczne winny być dostosowane do dziecka. Mogą to być zajęcia z usprawnienia sfery komunikacyjnej, umiejętności społecznych, integracji sensorycznej czy terapii behawioralnej. Przede wszystkim dziecku potrzebne jest wsparcie i zrozumienie ze strony rodziców.

Przyczyny zespołu nie są do końca znane. Ma zapewne charakter wielopłaszczyznowy.

Objawy zespołu Aspergera

Nierzadko objawy początkowe są ignorowane, rodzice tłumaczą sobie że dziecko ma ciężki charakter. Niechęć do przebywania w grupie, zabawy z innymi dziećmi mogą budzić podejrzenia. Nasilają się one w wieku szkolnym. Pacjenci z zespołem Aspergera nie lubią przebywać z rówieśnikami, nie bawi się wspólnie z innymi, jest niespokojne. Możliwe są dodatkowo problemy z dostosowaniem się do grupy. Najlepiej dziecko takie czuje się w znanym miejscu. Dzieci biorą wszystkie wypowiedzi innych do siebie, unikają kontaktu wzrokowego, zachowują bezpieczna odległość. Dzieci z zespołem bywają nad wymiar zdolne, maja wąskie zainteresowania, doskonałą pamięć. Takie dzieci są odrzucane przez środowisko. Dorosłe osoby z zespołem Aspergera traktowani są jak dziwacy.

Leczenie zespołu Aspergera

Leczyć zespołu Aspergera się nie da. W grę wchodzą terapie mające na celu ograniczenie negatywnych skutków zaburzenia, ułatwić funkcjonowanie w społeczeństwie. Po postawieniu diagnozy psychologiczne warszawa wdrożyć może działania terapeutyczne polegające na treningu umiejętności społecznych, zajęcia integracji sensorycznej, usprawnienia komunikacji, psychoterapie behawioralno-poznawczą. Czasem wdrożona jest też terapia wspomagająca farmakologiczna, pod nadzorem lekarza i w określonych, uzasadnionych przypadkach. Ważne, by zespołu Aspergera nie traktować jako choroby, bo osoby dotknięte zaburzeniem mogą żyć normalnie o ile ktoś w odpowiednim momencie pomoże im się rozwijać, zrozumieć samego siebie i potrzeby innych osób.

Leave A Comment