Alergia to dolegliwość która potrafi znacznie uprzykrzyć życie i uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Zatkany nos, łzawiące oczy a także napady kaszlu – wszystko to może być objawem alergii. Śmiało można stwierdzić, że to jest choroba cywilizacyjna XXI wieku. Niestety, alergia jest schorzeniem, którego nie da się całkowicie i trwale wyleczyć. Najpopularniejszymi alergenami powodującymi przykre dolegliwości są pyłki roślin, kurz, roztocza a także produkty spożywcze takie jak orzechy, czekolada, cytrusy, mleko krowie, jaja bądź ryby.

Objawy alergii

Objawy alergii różnią się od siebie w zależności od jej rodzaju. Uczulenie na pyłki roślin prowadzi do alergicznego nieżytu nosa, który charakteryzuje się kichaniem, płynną wydzieliną z nosa, swędzeniem nosa a także łzawieniem oczu. Kolejnym rodzajem alergii są swędzące pokrzywki, które pojawiają się na skórze po kontakcie z alergenem. Nie należy również zapominać o wstrząsie anafilaktycznym, który objawia się dusznościami, kołataniem serca, bólem głowy, wysypką a także uczuciem swędzenia w gardle. Do wstrząsu anafilaktycznego dochodzi po dostaniu się alergenu do przewodu pokarmowego bądź podczas przedostania się do krwi białka obcego. Kolejnym rodzajem alergii jest alergia pokarmowa. Występuje zarówno u dzieci jak i dorosłych. Po kontakcie z alergenem, u osoby uczulonej może pojawić się ból brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty a także biegunka. Oprócz tego może wystąpić wysypka, świąd a także obrzęk gardła oraz jamy ustnej oraz uczucie mrowienia ust.

W jaki sposób leczy się alergię?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, niemożliwe jest całkowite wyleczenie alergii ale można łagodzić jej objawy.  W tym wypadku wdraża się odpowiednie leczenie farmakologiczne polegające na przyjmowaniu środków przeciwalergicznych. Należy jednak pamiętać o tym, by ich zażywanie konsultować z lekarzem. Wykupywanie leków na własną rękę może przyczynić się do wystąpienia nieprzyjemnych skutków ubocznych. Najczęściej stosuje się leki miejscowe. Mogą to być aerozole czy spraye do nosa, krople do oczu a także maści. Tego typu leki charakteryzują się szybszym działaniem, niż ma to miejsce w przypadku środków doustnych. Oprócz leczenie farmakologicznego, należy również wyeliminować kontakt z alergenem. O ile w przypadku alergii pokarmowej, jest to możliwe, w przypadku alergii na pyłki nie jest to takie proste. Należy bacznie obserwować kalendarz pyleń i zaopatrzyć się w odpowiednie filtry przeciwpyłowe.

Metody alternatywne do walki z alergią

Oprócz tradycyjnych form leczenia alergii, istnieją jeszcze metody alternatywne. Można tu chociażby wymienić akupunkturę, biorezonans czy homeopatia. Coraz więcej osób korzysta właśnie z tych rozwiązań. Należy jednak liczyć się z tym, że kuracje tego typu zazwyczaj kosztują naprawdę wiele a nie ma pewności, że przyniosą oczekiwane efekty. Warto więc przede wszystkim skonsultować się z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne jak również starać się wyeliminować z życia uczulające alergeny.

Leave A Comment