Życie w ciągłym biegu, stres, problemy rodzinne często skłaniają nas do tego, by sięgnąć po kieliszek wina czy butelkę piwa. Alkohol bowiem odpręża i pozwala zapomnieć o swoich kłopotach. Niestety jest to tylko chwilowe działanie, które powtarzane na dłuższą metę, przynosi więcej szkody niż pożytku. Wybieranie takiej formy relaksu i odreagowania po ciężkim dniu szybko może przerodzić się w uzależnienie.

Alkoholizm to poważne schorzenie, które rzutuje na relacje z bliskimi a przede wszystkim na zdrowie uzależnionego. Alkoholicy często nie dopuszczają do siebie faktu, że mają problem, z którym należy podjąć walkę. Wielu twierdzi, że panuje nad sytuacją, mimo, że już dawno nie mają kontroli nad swoim życiem. Z tego właśnie względu tak ważne jest to, by chory zauważył, że ma problem i sam chciał z niej skorzystać.

Jak alkoholizm wpływa na organizm człowieka?

Alkoholizm sieje spustoszenie w psychice a także całym organizmie uzależnionego.  Chory często boryka się z problemami ze strony układu pokarmowego takimi jak zapalenie trzustki czy wrzody żołądka. Przez alkohol cierpi również układ nerwowy. Długotrwałe picie alkoholu to także większe ryzyko wystąpienia chorób wątroby – w tym stłuszczenia, marskości oraz jej zapalenia. Alkohol ma również negatywny wpływ na serce i ciśnienie krwi. Może on powodować rozwój choroby nadciśnieniowej, zaburzenia rytmu serca, udar mózgu a także chorobę wieńcową.

Leczenie alkoholizmu  – jak pomóc uzależnionemu

Jak już wcześniej zostało wspomniane, chory sam musi uświadomić sobie powagę problemu. Na samym początku warto jednak wspomnieć o tym, że alkoholizm jest nieuleczalny. Oznacza to, że może on nawracać. Z tego właśnie względu, osoba uzależniona powinna raz na zawsze zrezygnować ze spożywania alkoholu. Samoleczenie alkoholizmu to dość trudny i wymagający proces nie tylko ze strony chorego ale również jego najbliższych. Pierwszym krokiem, jaki powinna podjąć osoba uzależniona jest uczestnictwo w terapii uzależnień bądź zapisanie się do grupy AA.

Dzięki terapii chory uświadomi sobie, jakie problemy popchnęły go do nałogu i wraz ze wsparciem psychoterapeuty postara się je rozwiązać i zwalczyć. W przypadku uzależnienia od alkoholu, równie ważne jest wsparcie najbliższych. Z biegiem czasu zaczynają się także pojawiać leki, które mają pomóc w walce z nałogiem. Jednym z nich jest chociażby campral. Warto wspomnieć o tym, że stosunkowo rzadko powoduje wystąpienie skutków ubocznych. W leczeniu alkoholizmu, uzależniony powinien zażywać także antydepresanty. Znacznie poprawiają one samopoczucie, dzięki czemu chory nie odczuwa potrzeby sięgania po kieliszek.

Wyjście z uzależnienia – jak żyć po

Jak już wcześniej zostało wspomniane, alkoholizmu nie można całkowicie wyleczyć. Jeśli jednak uda nam się pokonać nałóg, można wieść długie, szczęśliwe życie. Dzięki terapii w ośrodku, uzależniony zostaje uświadomiony, jakie konsekwencje wynikają z picia alkoholu oraz w jaki sposób przezwyciężyć możliwy nawrót.

Leave A Comment