Trądzik to schorzenie, które może przysporzyć nam kompleksów i jednocześnie sprawić, że nie będziemy czuć się dobrze w swojej skórze. Uważa się, że problem ten dotyczy przede wszystkim nastolatków. Nic bardziej mylnego – trądzik może pojawić się praktycznie u każdego. Łojotok, nieestetyczne grudki czy wypryski pojawiające się głównie na twarzy, ale także innych częściach ciała to właśnie wstydliwe oznaki trądziku. Dolegliwość ta dotyka najczęściej dziewcząt pomiędzy 14 a 17 rokiem życia oraz chłopców między 16 a 19 rokiem życia. Wówczas na skórze zaczynają pojawiać się zaskórniki i inne zmiany, które mogą mieć zarówno charakter łagodny jak i bardziej nasilony przebieg.

Kto ma skłonności do wystąpienia trądziku?

Występowanie trądziku uzależnione jest od wielu różnych czynników. Osoby, których rodzice dotknięci byli takim problem, w większym stopniu narażeni są na pojawienie się zmian skórnych. Oprócz uwarunkowań genetycznych wpływ na powstawanie choroby ma nadmierna produkcja łoju. Ta z kolei jest skutkiem nieprawidłowej gospodarki hormonalnej. Zwiększone wydzielanie łoju prowadzi do pojawienia się w gruczołach łojowych bakterii beztlenowych. Z biegiem czasu, gdy bakterie zaczynają się namnażać, powstaje stan zapalny, który objawia się krostkami, guzkami czy grudkami. Jak już wcześniej zostało wspomniane, występowanie trądziku często wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi. Również nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, niewłaściwa dieta a także długotrwały stres mogą przyczynić się do choroby.

Jak przeciwdziałać trądzikowi i walczyć z jego objawami?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, dieta ma istotny wpływ na występowanie zmian trądzikowych. Osoby dotknięte tą dolegliwością, powinny zrezygnować ze spożywania czekolady, ostrych potraw a także mleka i jego przetworów. Należy również ograniczyć spożywanie białego pieczywa, białego ryżu oraz cukru – wszystkie te produkty mają wysoki indeks glikemiczny, co z kolei wiąże się ze wzrostem poziomu glukozy oraz insuliny we krwi. Ta ostatnia przyczynia się do nadmiernej produkcji łoju. Należy również wspomnieć o tym, że niektóre leki mogą nasilać objawy trądziku. Są nimi, chociażby sterydy anaboliczne, glikokortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne czy przeciwgruźlicze. Specjalista po zbadaniu skóry pacjenta dobiera odpowiednie leczenie. W zależności od stopnia nasilenia może zalecić stosowanie środków miejscowych o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwłojotokowym czy przeciwzapalnym. W przypadku osób o zaostrzonym przebiegu trądziku, lekarz przepisuje antybiotyki bądź retinoidy.

Trądzik a pielęgnacja skóry

Osoby dotknięte trądzikiem, powinny zadbać o szczególną pielęgnację skóry. Trzeba pamiętać o odpowiednim nawilżeniu, ale nie można stosować kosmetyków mających działanie natłuszczające. Warto zaopatrzyć się w produkty przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry łojotokowej.

Leave A Comment