Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Coraz więcej osób słyszy taką diagnozę w gabinetach lekarskich. To schorzenie metaboliczne, które charakteryzuje się zaburzonym wydzielaniem insuliny – hormonu, produkowanego przez trzustkę. Insulina reguluje poziom cukru we krwi. Warto wspomnieć o tym, że istnieją różne typy cukrzycy. Najczęściej jednak diagnozowana jest cukrzyca typu II. To choroba, której można zapobiegać, prowadząc odpowiedni tryb życia, wprowadzając zdrową dietę oraz unikając picia alkoholu i palenia papierosów.

Jakie objawy daje cukrzyca?

Cukrzyca jest dość podstępną dolegliwością, gdyż chory początkowo może nie być świadomym, że cierpi na takie schorzenie. Nierzadko choroba przez długi czas przebieg bezobjawowo. By wcześnie wykryć cukrzycę, należy regularnie wykonywać badanie krwi i sprawdzać poziom glukozy. Jak już wcześniej zostało wspomniane, wyróżniamy różne typy cukrzycy jednak symptomy świadczące o chorobie, w każdym wypadku są do siebie podobne.

Chorzy na cukrzycę I stopnia mogą odczuwać wzmożone pragnienie, apetyt, ale i osłabienie. Oprócz tego charakterystycznym objawem jest także częste oddawanie moczu, chudnięcie oraz senność. Zauważając u siebie wyżej opisane symptomy, należy niezwłocznie udać się na kontrolę glikemii a w przypadku potwierdzenia schorzenia – do dietetyka, by ustalić odpowiedni jadłospis, pozwalający zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych powikłań spowodowanych chorobą. Podobnie jak w przypadku cukrzycy typu I, taki i przy cukrzycy typu II chory odczuwa wzmożone pragnienie, nieuzasadnione chudnięcie oraz częste oddawanie moczu. Może także pojawić się rozdrażnienie, senność oraz rozbicie. Objawy cukrzycy widoczne są również na skórze, która staje się sucha i zaczyna swędzieć. Łatwiej też tworzą się na ciele siniaki.

Jakie skutki może powodować nieleczona cukrzyca?

Cukrzyca to choroba, która nieleczona może siać poważne spustoszenie w organizmie. Z tego właśnie względu, tak ważne jest to, by szybko ją zdiagnozować. W przeciwnym razie mogą wystąpić powikłania dzielące się na wczesne i późne. Pierwsza grupa to między innymi kwasica ketonowa, która może być nawet zagrożeniem dla życia. Oprócz tego chory może cierpieć na hipoglikemię oraz hiperglikemię. Późne powikłania cukrzycy to chociażby choroba niedokrwienna serca, która jest skutkiem zachodzących zmian miażdżycowych. Istnieje także zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru. Nieleczona cukrzyca prowadzi również do uszkodzenia nerek oraz nerwów.

Jak wygląda leczenie cukrzycy?

Leczenie cukrzycy typu I polega na uzupełnianiu poziomu insuliny. Jeśli chodzi z kolei o cukrzycę typu II, największe znaczenie w leczeniu odgrywa samokontrola. Chory musi stale obserwować poziom cukru we krwi. Nie należy także zapominać o wdrożeniu odpowiedniej diety, która powinna obfitować przede wszystkim w drób, cielęcinę, ryby, nabiał, pieczywo razowe, kasze gruboziarniste, warzywa, rośliny strączkowe, a także produkty pełnoziarniste.

Leave A Comment