Reumatyzm to schorzenie nierzadko utrudniające normalne funkcjonowanie. Chorzy skarżą się na nawracający ból kości i stawów, który potrafi uprzykrzyć życie. Wielu osobom reumatyzm kojarzy się z przypadłością ludzi w podeszłym wieku. Tymczasem także młodzi czasami cierpią z powodu tego typu dolegliwości bólowych. Jak rozpoznać reumatyzm? Jakie choroby są z nim ściśle związane i jak złagodzić uciążliwe objawy?

Po czym poznać, że cierpimy na reumatyzm?

Jednym z najczęściej występujących objawów reumatyzmu jest ból stawów. Chory może także odczuwać ich sztywność jak również cierpieć z powodu obrzęków. W zaatakowanym obszarze ciała nierzadko pojawia się zaczerwienienie. W późnym stadium zaawansowania choroby może dojść do całkowitego unieruchomienia stawu. By zdiagnozować tego typu schorzenie, niezbędne są badania immunologiczne. Specjaliści często zalecają również zdjęcia RTG. Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny także ułatwiają postawienie diagnozy. Osoby z podejrzeniem reumatyzmu, powinny wykonać morfologię krwi i zbadać parametry takie jak OB czy CRP. Niedobór białych krwinek oraz niedokrwistość również mogą sugerować reumatyzm. W przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek dolegliwości, które mogłyby wskazywać na choroby reumatyczne, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, by w razie potrzeby, jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Reumatyzm i jego rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów chorób reumatycznych. Pierwszym z nich jest choroba zwyrodnieniowa. Chory odczuwa dotkliwy ból stawu po wprawieniu go w ruch, szczególnie jeśli zostało to poprzedzone długim odpoczynkiem. Najczęściej dolegliwości bólowe występują w obrębie kręgosłupa jak również pojedynczego stawu nogi lub ręki. Innymi objawami choroby zwyrodnieniowej są zawroty głowy oraz mrowienie dłoni bądź całych rąk.

Reumatyzm tkanek miękkich najczęściej dotyka barków oraz łokci. Za przyczynę występowania tego typu schorzenia uważa się zbyt intensywną pracą mięśni. Zmiany mogą narastać z biegiem czasu. Regularne, nadmierne przeciążenie stawu spowodowane dźwiganiem może przyczyniać się do reumatyzmu.

Reumatoidalne zapalenie stawów cechuje się zazwyczaj bólem mniejszych stawów w obrębie nóg i rąk. Charakterystycznym objawem tego schorzenia jest również poranna sztywność stawów.

W jaki sposób leczy się reumatyzm?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że reumatyzm to choroba nieuleczalna. Zmiany, które zaszły w stawach niestety są nieodwracalne. Jedyne co można zrobić to spowolnić rozwój choroby oraz uśmierzyć ból podając odpowiednie leki. Chory powinien zażywać niesteroidowe leki przeciwzapalne. Mogą one przybierać formę tabletek bądź maści. W przypadku jednak gdy ból jest silny i obejmuje większość części ciała, środki miejscowe nie poradzą sobie z dolegliwościami. Oprócz niesteroidowych leków zapalnych w leczeniu reumatyzmu przyjmuje się także analgetyki. Leczenie farmakologiczne to jednak nie wszystko. Bardzo istotna jest również rehabilitacja, która wstrzymuje postęp choroby. Rzadziej stosowaną metodą w walce z reumatyzmem jest plazmafereza.

Leave A Comment