Słowo nowotwór u wielu wywołuje strach i gęsią skórkę. Ostatnio choroba ta stała się plagą wśród populacji. Coraz więcej osób dowiaduje się, że cierpi na raka. Tymczasem jest kilka sposobów, by zminimalizować ryzyko zachorowania. Jak bronić się przed rakiem? Co robić, by się przed nim ustrzec?

Palenie – nałóg, który powoli zabija

Jedną z najczęstszych przyczyn zapadania na nowotwór jest nałogowe palenie papierosów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wraz z dymem tytoniowym przedostaje się do naszego organizmu ponad 70 substancji rakotwórczych. Każdy wypalony papieros zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuca, ale nie tylko. Nałóg ten wpływa również negatywnie na gardło, krtań, trzustkę, pęcherz moczowy, nerki, a nawet macicę. Wiele osób próbuje rzucić palenie, niestety bezskutecznie. W takiej sytuacji warto pomyśleć o pomocy specjalistów, którzy pomogą w walce z nałogiem.

Dym tytoniowy – bierne palenie również jest wrogiem

Nawet jeśli nie bierzemy papierosa do ust, unoszący się wokół nas dym tytoniowy, może mieć destrukcyjny wpływ na nasz organizm i tym samym przyczyniać się do rozwoju nowotworu. Warto również wspomnieć o tym, że każdego roku z powodu biernego palenia życie traci około 2000 osób.

Dbaj o dietę i prawidłową masę ciała

Oprócz palenia papierosów równie niebezpieczne są nadwaga i otyłość. Niewłaściwa dieta połączona z siedzącym trybem życia może mieć bardzo złe skutki. Często złe nawyki żywieniowe przyczyniają się bowiem do powstawania nowotworu. Jeśli chodzi o dietę przeciwnowotworową, powinna ona obfitować w produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, a także warzywa oraz owoce. Powinno się z kolei wykluczyć napojów z dodatkiem cukrów, czerwonego mięsa, potrawy smażone oraz te, zawierające dużą ilość soli. Ryzyko wystąpienia nowotworu zwiększa również spożywanie alkoholu. Jednak nie tylko rak jest następstwem picia napojów procentowych. Marskość wątroby czy zapalenie trzustki to tylko niektóre schorzenia, których można nabawić się przez nadmierne spożywanie alkoholu.

Unikaj nadmiernego słońca

Profilaktyka antynowotworowa to także ograniczenie ekspozycji na szkodliwe promienie słoneczne i całkowita rezygnacja z wizyt w solarium. Jeśli przebywamy na słońcu w czasie jego największej aktywności, powinniśmy stosować kremy z filtrami ochronnymi. Warto też szukać miejsc zacienionych. Pozwoli nam to uchronić się przed nowotworem skóry.

Badania profilaktyczne

Wczesne wykrycie raka, daje większe możliwości wyleczenia. By jednak wykryć nowotwór w jego wczesnym stadium, niezwykle istotne jest poddawanie się badaniom profilaktycznym. Dzięki nim możliwe jest nawet wykrycie zmian przedrakowych. Programy badań przesiewowych w Polsce obejmują kolonoskopię zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn w przedziale wiekowym od 55-64 lat, mammografię dla kobiet od 55-69 lat oraz cytologię dla kobiet od 25-29 lat. Z racji tego, że są to badania bezpłatne, warto z nich korzystać, by jak najlepiej chronić się przed chorobą nowotworową.

Leave A Comment