Wyprawa do lasu budzi wśród ludzi lęk. Wszystko to ze względu na rosnąca liczbę zakażeń boleriozą. To niebezpieczna choroba przenoszona przez kleszcze. Bolerioza występująca również pod nazwą choroby z Lyme bądź krętkowicy kleszczowej daje dość niespecyficzne objawy, przez co czasami właściwe zdiagnozowanie choroby trwa bardzo długo. Należy wspomnieć o tym, że boleriozą nie można zarazić się od osoby, która na nią choruje. By doszło do zakażenia, kleszcz musi wbić się w ciało i zainfekuje ranę spiralną baterią zwaną Borellia burgdorferi.

Jakie objawy daje bolerioza?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, symptomy świadczące o zakażeniu są dość niespecyficzne i mogą być mylone z innymi schorzeniami. Jednym z najczęściej występujących objawów przy zakażeniu boleriozą jest rumień wędrujący. To zaczerwienie skóry w miejscu wkłucia kleszcza. Jeśli na tym etapie zakażenie zostanie wykryte, wdraża się odpowiednie leczenie. Jeśli z kolei chory przeoczy rumień, objawy choroby z biegiem czasu zaczną się nasilać. Zakażony może odczuwać sztywność karku, nudności jak również mieć problemy ze słuchem. Bolerioza to choroba, która powoduje naruszenie nerwów twarzowych. Osoba zakażona nierzadko ma również kłopoty z prawidłowym widzeniem. Objawy choroby z Lyme widoczne są także na skórze. Guz w kolorze czerwono-błękitnym oraz szaro-czerwone plamy powinny szczególnie wzbudzić naszą czujność. Kobiety cierpiące na boleriozę mogą mieć zaburzony rytm miesiączkowania.

Diagnostyka boleriozy

W celu diagnostyki boleriozy lekarz wykonuje wywiad z pacjentem. Jeśli ten zauważył rumień wędrujący, od razu zostaje wdrożone leczenie odpowiednimi antybiotykami i dalsza diagnostyka nie jest konieczna. Jeśli objaw ten nie pojawił się u osoby, która może być zakażona, bądź został przeoczony, wykonuje się dwustopniowe testy serologiczne.

W jaki sposób leczy się boreliozę?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, w leczeniu boleriozy stosuje się antybiotyki. Długość kuracji może wahać się od 21-28 dni. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym większa skuteczność leczenia. Zarażonemu najczęściej podaje się tetracykliny, penicyliny bądź cefalosporyny. Zanim lekarz wdroży odpowiednie leczenie, potrzebne są specjalne badania, które wykluczą toczące się procesy innych chorób wywoływanych przez kleszcze. Może to być, chociażby babeszjoza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Czy każdy kleszcz jest nosicielem boleriozy?

Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie, czy każdy kleszcz zarażona. Odpowiedź brzmi: nie. Na szczęście nie każdy kleszcz jest zainfekowany krętkami Borrelia. Warto również wspomnieć o tym, że ugryzienie zakażonego kleszcza także nie jest równoznaczne z wystąpieniem choroby. Jeśli w porę zareagujemy i szybko pozbędziemy się intruza, szanse na zarażenie się jest naprawdę mała. Z tego właśnie względu tak ważne jest to, by dokładnie obejrzeć swoje ciało po przebywaniu w miejscu, gdzie potencjalnie najczęściej atakują kleszcze, by móc szybko zareagować.

Leave A Comment