Wraz z upływem czasu nasz wzrok może stopniowo się pogarszać. Za taki stan rzeczy odpowiada zwyrodnienie plamki żółtej czy pogłębienie się istniejącej już wcześniej wady. Oczy to jeden z najdelikatniejszych obszarów naszego ciała. Pełnią one niezwykle istotną rolę w naszym życiu – ułatwiają nam bowiem normalne funkcjonowanie. Z tego właśnie względu, warto dbać o wzrok i robić wszystko, by utrzymać go w dobrym w stanie przez jak najdłuższy czas. Regularne wizyty u okulisty i wykonywanie odpowiednich badań to podstawa. Warto również zaznajomić się z tematem chorób oczu, poznać ich objawy, by w razie potrzeby móc szybko zainterweniować i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jakie choroby oczu występują najczęściej?

Jaskra

Jaskra to choroba oczu powstająca na skutek uszkodzenia nerwu wzrokowego poprzez podwyższone ciśnienie śródgałkowe. Chory może zauważyć znaczne pogorszenie wzroku, które z upływem czasu stale narasta. Nieleczona jaskra może nawet doprowadzić do ślepoty. Warto wspomnieć o tym, że jest to schorzenie, które w początkowym stadium, może przebiegać praktycznie bezobjawowo. Objawami alarmującymi są, chociażby zaczerwienienie oczu, zwężenie pola widzenia, mdłości czy wymioty. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest jednak efekt aureoli wokół źródeł światła. Predyspozycje do zachorowania na jaskrę mają osoby cierpiące na cukrzycę, miażdżycę, migreny, nadciśnienie, a również takie, które narażone są na długotrwały stres. Jaskra to choroba nieuleczalna – leczenie ma jednak na celu złagodzenie jej symptomów.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej to inaczej uszkodzenie siatkówki. Choroba ta podobnie jak w przypadku jaskry może powodować bardzo poważne problemy ze wzrokiem, a nawet doprowadzić do całkowitej jego utraty. Chory proste zarysy widzi jako falujące albo znacznie zniekształcone. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z upływem wieku. Najbardziej na schorzenie narażone są osoby po 50 roku życia. Jeśli chodzi o przyczynę powstawania tej choroby oczu, najczęściej wymienia się tu uwarunkowania genetyczne. Predyspozycje do zachorowania mają również ci, którzy borykają się z problemem nadciśnienia oraz nałogowi palacze.

Zaćma

Zaćma to kolejne schorzenie będące w grupie chorób oczu. Powstaje ona na skutek niewłaściwej przemiany materii soczewki. Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych chorób, również zaćma z czasem może prowadzić do ślepoty. Zaćma to choroba, która najczęściej pojawia się wraz z upływem wieku i w dużej mierze występuje u osób po 50 roku życia. Należy przy tym wspomnieć o tym, że choroba bywa także wrodzona. Najpopularniejszymi symptomami schorzenia są niewyraźne widzenie, a także zmianę koloru źrenicy. W celu diagnostyki choroby wykonuje się badanie w lampie szczelinowej. Jeszcze przed wykonaniem badania, pacjentowi aplikuje się specjalne krople, które mają na celu rozszerzenie źrenicy. W przypadku zaćmy lekarz wybiera leczenie farmakologiczne bądź operację. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. Po wyleczeniu pacjent ma obowiązek noszenia specjalnych okularów skupiających.

Leave A Comment