Każdy z nas marzy o pięknych, gęstych, lśniących włosach. Przy wymagającej i odpowiedniej pielęgnacji możliwe jest uzyskanie takiego efektu – poprzez stosowanie właściwych kosmetyków czy zabiegów. Włosy wpływają na nasz wygląd i są ozdobą, dzięki której, czujemy się atrakcyjnie, co szczególnie tyczy się kobiet. Warto również wspomnieć, że oprócz walorów wizualnych, włosy pełnią również inne istotne funkcje. Chroni skórę głowy przed promieniami słonecznymi, a także są narządem czuciowym. By móc cieszyć się piękną, bujną czupryną, warto poznać najczęściej występujące choroby włosów i dowiedzieć się, jak z nimi walczyć.

Łysienie

Jedną z uciążliwych chorób włosów jest łysienie. Chory stopniowo zaczyna tracić włosy, co z biegiem czasu może spowodować całkowite ich utracenie. Choroba ta może być wynikiem przejściowej, bądź trwałej utraty włosów. Łysienie może występować na całej powierzchni głowy lub na określonym obszarze. Najczęstszymi przyczynami powodującymi chorobę są czynniki mechaniczne bądź toksyczne, choroby zakaźne czy choroby układowe. Oprócz tego łysienie może dotknąć także osoby, które zażywają leki immunosupresyjne czy przeciwtarczycowe. W grupie ryzyka są także ci borykający się z problemem zaburzeń hormonalnych.

Łysienie androgenowe

Kolejną chorobą włosów jest łysienie androgenowe, które pojawia się wraz z wiekiem. Występuje ono zarówno wśród mężczyzn (po 40 roku życia) jak i kobiet (po 30 roku życia). Łysienie androgenowe typu męskiego nierzadko poprzedzone jest występowaniem łupieżu czy łojotoku. Niestety łysienie androgenowe należy do chorób włosów ciągłych. Jest to schorzenie dziedziczne oraz uwarunkowane genetycznie. Można jedynie poprawić kondycję włosów pacjentów. W tym celu stosuje się leczenie miejscowe. Nierzadko stosowana jest także kuracja doustna, dzięki której można zatrzymać proces łysienia. U niektórych pacjentów występuje nawet szybszy wzrost włosów. Warto jednak pamiętać o tym, że po przerwaniu kuracji, problem powraca.

Łysienie plackowate

Choroby włosów obejmują również takie schorzenie jak łysienie plackowate. Ono również może mieć charakter trwały, bądź przejściowy. Choroba najczęściej dotyka skóry głowy ale nie tylko. Mogą to być również doły pachowe, brwi bądź rzęsy. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się osoby, które cierpią na choroby autoimmunologiczne jak również atopowe zapalenie skóry. Występowanie łysienia plackowatego może mieć także podłoże psychiczne. W leczeniu tego typu łysienia stosuje się kortykosteroidy bądź terapię doustną. Lekarz może zalecić także fototerapię.

Hipertrychoza

Hipertrychoza to choroba objawiająca się nadmiernym porostem włosów. Może być nią dotknięte całe ciało bądź tylko poszczególne jego obszary. Choroba ta powstaje na skutek przekształcania się włosów mieszkowych w ciemne włosy terminalne. Hipertrychoza to choroba, która może być nabyta bądź wrodzona. W pierwszym wypadku przyczynami powstawania schorzenia są choroby metaboliczne, zaburzenie endokrynologiczne czy nowotwory złośliwe.

Leave A Comment