Wizyta u dentysty wielu kojarzy się tylko z jednym – bólem i dyskomfortem. Pacjenci niechętnie odwiedzają gabinety stomatologiczne, odczuwając strach przed leczeniem. Jak wiadomo, nieregularne wizyty kontrolne u stomatologa bądź co gorsze nieleczona próchnica może mieć poważne konsekwencje. Gdy ząb zaczyna boleć, wówczas może okazać się, że zwykłe opracowanie ubytku i wypełnienie mogą już nie wystarczyć. Często bowiem w takim wypadku niezbędne okazuje się leczenie kanałowe.
Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe zęba?
Leczenie kanałowe niezbędne jest w przypadku gdy zostanie zainfekowana miazga zęba. Zakażenie objawia się przede wszystkim bardzo silnym bólem. Jak już wcześniej zostało wspomniane, do takiej sytuacji dochodzi w skutek nieleczonej próchnicy. Jednak to nie jedyny powód. Często leczenie kanałowe musi się odbyć po wielokrotnym leczeniu zęba. Mowa tu o rozwiercaniu i poszerzaniu ubytków. Urazowe odsłonięcie miazgi również kwalifikuje pacjenta do leczenia endodontycznego. Do odsłonięcia miazgi może dojść np. na skutek urazu zęba.
Jakie objawy daje ząb, który powinien zostać leczony kanałowo?
Ząb z zakażoną miazgą daje dolegliwości w postaci silnego bólu. Może to być ból samoistny, tętniący (który występuje razem z biciem serca) bądź ból nocny (występuje w pozycji horyzontalnej). Oprócz bólu może wystąpić także obrzęk dziąseł, wysięk ropny oraz nieprzyjemny zapach z ust. Te objawy powinny skłonić nas do niezwłocznej wizyty u dentysty – może okazać się, że leczenie kanałowe będzie obowiązkowe.
Leczenie kanałowe – czy jest bolesne?
Jeśli miazga zęba została zainfekowana w znaczący sposób i wytworzył się silny stan zapalny, znieczulenie podane przez stomatologa może nie zadziałać właściwie. W takim wypadku lekarz z pewnością podejmie decyzję o usunięciu zakażonej tkanki i zabezpieczeniu zęba do kolejnej wizyty. Jeśli jednak znieczulenie zadziała odpowiednio, już na pierwszej wizycie można rozpocząć leczenie kanałowe, które nie będzie bolesne.
Etapy leczenia kanałowego
Na samym początku lekarz otwiera jamę zęba i usuwa z niej zainfekowane tkanki. W następnym etapie specjalista musi znaleźć ujścia kanałów zębowych, które później mierzy przy użyciu endometru. Po opracowaniu kanału następuje ich płukanie. Ma ono na celu usunięcie pozostałości miazgi jak również zanieczyszczenia, które powstały na skutek poszerzania kanału. Później kanał należy szczelnie zamknąć. W tym celu wykorzystuje się gutaperkę. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest odbudowa korony zębowej.
Ile kosztuje leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe zależy od budowy anatomicznej zęba i ilości opracowywanych kanałów. Leczenie zębów jednokanałowych będzie więc kosztować mniej od leczenia zębów przedtrzonowych czy trzonowych, które posiadają więcej kanałów. Ceny różnią się również od siebie w zależności od wielkości miasta. Wiele zależy również od reputacji kliniki, doświadczenia lekarzy itp. Podczas poszukiwania gabinetu do leczenia endodontycznego, warto zawsze wcześniej dokładnie zapoznać się z cennikiem.