Leki przynoszą ulgę w cierpieniu i bólu – to właśnie dlatego tak często po nie sięgamy. Trzeba natomiast pamiętać o tym, że ich zażycie wiąże się także z efektami ubocznymi, które czasami potrafią być bardzo dokuczliwe. Z tego właśnie względu, zanim zdecydujemy się sięgnąć po tabletkę, warto wcześniej zagłębić się nieco w temat, poznać schemat ich działania a także skład, na który wiele osób nie zwraca uwagi. W dzisiejszym artykule pod lupę bierzemy leki przeciwzapalne.

Co wchodzi w skład leków przeciwzapalnych?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne dla wielu są wybawieniem. Są niezwykle istotnym elementem w przypadku leczenia zespołów bólowych. W aptekach dostępne są leki przeciwzapalne dostępne po okazaniu recepty jak i takie, które jej nie wymagają. Skład większości z nich oparty jest na kwasie acetosalicylowym. Leki nowszej generacji to z kolei połączenie paracetamolu, ibuprofenu czy naproksenu.

Kwas acetylosalicylowy spotkać można chociażby w słynnej aspirynie. Zmniejsza temperaturę ciała w przypadku gorączki, łagodzi dolegliwości bólowe, jak również wykazuje działanie przeciwzapalne. Na korzyść substancji przemawia fakt, iż cechuje się ona szybkim działaniem. Już po 30 minutach od zażycia zaczynamy odczuwać ulgę.

Kolejnym składnikiem wchodzącym w skład leków przeciwzapalnych jest paracetamol. Świetnie sprawdza się w przypadku bólu głowy, jak również obniżaniu gorączki. Warto wspomnieć o tym, że substancja ta ma najmniej destrukcyjnie działanie na układ pokarmowy. Z tego właśnie względu, może być podawana dzieciom oraz tym, którzy cierpią na choroby żołądka. Mimo łagodnego wpływu układ pokarmowy, należy pamiętać, by podczas przyjmowania leku nie przekraczać zalecanej dawki. W przeciwnym razie narażamy się na dolegliwości ze strony wątroby jak również nerek.

Ibuprofen doskonale uśmierza ból, jednak nie do końca radzi sobie w walce z gorączką. By zaczął działać musi upłynąć około 60 minut. Ibuprofen przyniesie ulgę przy bólu zębów, głowy, kręgosłupa, mięśni, nerwobólach czy bólach menstruacyjnych. Warto przyjmować go również gdy dokuczają nam uciążliwe objawy grypy czy przeziębienia. Zażywanie leku może wywołać pewne skutki uboczne w postaci owrzodzeń żołądka czy dwunastnicy. Niewskazane jest stosowanie substancji u osób, które borykają się z problemem niewydolności nerek czy wątroby.

Naproksen ma bardzo silne i przede wszystkim długotrwałe działanie. Doskonale łagodzi dolegliwości bólowe a dodatkowo obniża gorączkę. Podobnie jak ibuprofen, pomoże zwalczyć ból głowy, zębów, mięśni a także bóle menstruacyjne. Lek nie powinien wywoływać niebezpiecznych skutków ubocznych jednak warto zrezygnować z jego przyjmowania w przypadku choroby wrzodowej żołądka czy dwunastnicy.

Najczęściej występujące skutki uboczne

Jeśli chodzi o skutki uboczne po przyjęciu leków przeciwzapalnych najczęściej pojawić się mogą nudności, wymioty czy biegunki. Oprócz e

tego może wystąpić także niedokrwistość, krwawienie z przewodu pokarmowego, wrzody czy zaburzenia wchłaniania.

Leave A Comment