W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na udział w psychoterapii. Często zdarza się tak, że nie radzimy sobie ze swoimi problemami i nawet nasi najbliżsi nie są w stanie nam pomóc. Doświadczanie przykrych emocji z czasem staje się na tyle uciążliwe, że zaczynamy tracić kontrolę nad tym ,co nas otacza. Zabiegany tryb życia, stresująca praca oraz kłopoty w relacjach rodzinnych, często skłaniają nas do szukania pomocy u specjalistów. Psychoterapia to nie tylko rozmowa – to także słuchanie pacjenta, wczuwanie się w jego potrzeby i przede wszystkim – ogromne wsparcie.

Kiedy powinniśmy zgłosić się na psychoterapię?

Jeżeli zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy wynikające z naszej psychiki, może oznaczać to, że nadszedł czas na wizytę w specjalistycznej poradni. Przedłużające się złe samopoczucie, lęki, poczucie bezsilności, a także brak chęci do życia to jedne z symptomów, które powinny dać nam do myślenia. Udział w psychoterapii wskazany jest również w przypadku osób, które nie potrafią radzić sobie z własnymi emocjami takimi jak chociażby smutek, niepokój czy wstyd. Stale pogarszające się relacje z bliskimi to także sygnał ostrzegawczy. Można tu wymienić, chociażby poczucie odrzucenia, ataki histerii czy inicjowanie konfliktów. Psychoterapia okazuje się niezwykle pomocna w przypadku pewnych chorób jak i osób uzależnionych od narkotyków, alkoholu czy leków.

Jakie choroby wymagają psychoterapii?

Jedną z chorób, której jednym z etapem leczenia jest właśnie psychoterapia to depresja. Na samym początku warto pokrótce nakreślić zarys choroby. Depresja to niebezpieczne schorzenie, które znacznie często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Chory każdego dnia pogrąża się w smutku, traci energię i chęci do życia oraz czuje się przygnębiony. Nie cieszą go sukcesy, nie dąży do poprawienia swojej sytuacji życiowej i pozbawiony jest nadziei na lepsze jutro. Innymi objawami depresji są zaburzenia snu, utrata apetytu, zaburzenia miesiączkowania jak również problemy z koncentracją.

Kolejną chorobą wymagającą udziału w psychoterapii jest nerwica. Tego typu zaburzenia psychiczne są wynikiem nierozwiązanych konfliktów zewnętrznych. Najczęściej dochodzi do niej, gdy chory podporządkowuje innym swoje życie, dostosowuje się do panujących norm w sprzeczności ze swoimi prawdziwymi pragnieniami. Wśród objawów psychicznych nerwicy wymienia się lęki, problemy z pamięcią, zaburzenia snu, zmęczenie czy nadpobudliwość. Oprócz tego u chorych występują także bóle głowy, kołatanie serca, potliwość, suchość w ustach, nudności oraz problemy skórne.

Wskazaniem do skorzystania z psychoterapii są również zaburzenia odżywiania. Zaburzenia odżywiania to między innymi anoreksja, bulimia czy napadowe objadanie się. Terapia ma pomóc choremu wyrobić właściwe nawyki żywieniowe. Dodatkowo uczy się on, w jaki sposób rozpoznawać swoje emocje oraz potrzeby, a następnie je zaspakajać. W przypadku zaburzeń odżywiania najlepiej sprawdzi się terapia kompleksowa.

Leave A Comment