Wiele osób w początkowej fazie nie wie, że cierpi na depresję. Chory często lekceważy swoje złe samopoczucie i wahania nastrojów kompletnie nie kojarząc ich z objawami depresji. Tymczasem dotknąć może ona każdego – niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Początkowo występować mogą pozornie błahe dolegliwości takie jak senność, melanholijny nastrój czy nerwowość, które zignorowane mogą prowadzić do znacznego pogłębienia się choroby. Z tego właśnie względu tak istotne jest to, by obserwować siebie, swój organizm i w porę zareagować.

Jak działają leki na depresję?

Leki na depresję to jeden ze sposobów, który pomoże w walce z chorobą. Wykazują one silne działanie na układ nerwowy, równoważąc poziom neuroprzekaźników mózgowych. To właśnie one odpowiadają za zły bądź dobry nastrój i samopoczucie. Objawy takie jak przygnębienie, smutek czy brak radości spowodowane są zbyt niską zawartością serotoniny, bądź dopaminy.

W jaki sposób leczy się depresję?

Podejrzenie depresji zawsze musi być konsultowane z odpowiednim specjalistą, który zaproponuje właściwe leczenie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że efekty przyjmowania leków nie są odczuwalne i widoczne od razu. Cały proces leczenia wymaga cierpliwości i co najważniejsze – systematyczności. W żadnym wypadku nie należy zaprzestać kuracji, nawet gdy pojawi się znaczna poprawa. Depresja to choroba, która ma skłonności do nawracania, dlatego tak ważne jest to, by trzymać się zaleceń psychologa bądź psychiatry i nie podejmować żadnych decyzji na własną rękę.

Leki na depresję – jakie są ich rodzaje i które stosuje się najczęściej?

Antydepresanty dzielą się na leki I generacji oraz II generacji. Pierwsza grupa, inaczej zwana trójpierścieniowymi lekami antydepresyjnymi wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Z tego właśnie względu odchodzi się od ich stosowania na rzecz preparatów nowszej generacji. Ich stosowanie rzadziej wywołuje działania niepożądane i jest znacznie mniej szkodliwe dla organizmu.

Jakie skutki uboczne mogą powodować leki na depresję i jak się przed nimi uchronić?

Na samym wstępie należy wspomnieć o tym, że chorzy nierzadko sami narażają się na wystąpienie przykrych skutków ubocznych, pijąc alkohol lub paląc papierosy, co jest zabronione podczas stosowania kuracji. Mimo że leki na depresję wśród powszechnej opinii uznawane są za niebezpieczne, tak naprawdę częściej przynoszą więcej pożytku niż szkody. Często twierdzi się, że antydepresanty mogą wprowadzić w uzależnienie. Tu również wiele zależy od pacjenta – ich nadużywanie bądź nagłe przerwanie kuracji bez konsultacji z lekarzem może do tego doprowadzić, ale przy odpowiednim przyjmowaniu leków według zaleceń specjalisty, nie trzeba się o to obawiać.

Leki na depresję, szczególnie te I generacji mogą powodować bóle głowy, senność czy problemy z koncentracją. Mogą pojawić się również bóle brzucha czy drżenie mięśni. Osoby przyjmujące antydepresanty skarżą się także na przyrost masy ciała oraz suchość w ustach.

Leave A Comment