Leki przeciwwirusowe coraz bardziej zyskują na popularności. Szczególnie często sięgamy po nie w okresach, kiedy przypada najwyższy szczyt zachorowań, które wywołane są właśnie przez wirusy. Leki przeciwwirusowe okazują się niezwykle pomocne w walce z przykrymi dolegliwościami infekcji, jak również chronią przed wystąpieniem określonej grupy chorób. Jedną z nich jest bez wątpienia grypa, z którą chyba każdy miał do czynienia w swoim życiu. Wysoka gorączka, bóle mięśni i stawów, ogólne rozbicie to objawy, które niestety dają się we znaki w przebiegu grypy. Czasami leczenie polega na stosowaniu się do zaleceń takich jak dużo odpoczynku, przyjmowanie dużej ilości płynów czy zażywanie leków przeciwgorączkowych. Często jednak takie metody nie wystarczają.

Typy leków przeciwwirusowych na grypę

Jak już wcześniej zostało wspomniane, zadaniem leków przeciwwirusowych jest walka z wirusami i wyniszczanie ich. Warto wiedzieć o tym, że istnieją dwa rodzaj środków stosowanych w przebiegu grypy. Pierwszymi z nich są amantadyna oraz rimantadyna. Preparaty te okazują się pomocne tylko i wyłącznie w przypadku wirusa grypy typu A. Oprócz tego mogą powodować wystąpienie działań niepożądanych, gdyż są lekami starszej generacji. Drugą grupą środków podawanych w przypadku grypy są inhibitory neuraminidazy. W odróżnieniu od pierwszej grupy te leki zaliczają się do nowszej generacji. Pomogą zwalczyć zarówno wirusy typu A jak i B. Sporym ich plusem jest fakt, że istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Kto powinien zażywać leki przeciwwirusowe?

Leki przeciwwirusowe powinny zażywać osoby posiadające objawy grypy. W szczególności są to symptomy takie jak wysoka gorączka, osłabienie czy problemy z oddychaniem. Oprócz tego leki przeciwwirusowe na grypę mogą również przyjmować ci, którzy znajdują się w grupie wysokiego ryzyka. Są to chociażby kobiety w ciąży oraz karmiące, osoby w podeszłym wieku jak również cierpiące na przewlekłe schorzenia.

Jak wygląda leczenie lekami przeciwwirusowymi?

Kuracja lekami przeciwwirusowymi powinna trwać od 5 do 14 dni. Nie powinno się jednak przekraczać okresu dwóch tygodni. Jeśli mimo przyjmowania leków, stan pacjenta się nie poprawia, powinien on niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Jak już wcześniej zostało wspomniane, leki przeciwwirusowe mogą przyczyniać się do wystąpienia skutków ubocznych. Należą do nich, chociażby mdłości, ogólne osłabienie, wymioty, biegunki, a również zaparcia. Oprócz tego osoba przyjmująca tego typu leki może skarżyć się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego w postaci bólu brzucha, czy niestrawności. Kolejnym, możliwym działaniem niepożądanym jest świąd skóry. Na ciele może pojawić się wysypka. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że podczas przyjmowania leków może wystąpić bezsenność, bóle stawów oraz bóle i zawroty głowy. Jak już wcześniej zostało wspomniane, leki drugiej generacji niosą ze sobą znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia skutków ubocznych niż ma to miejsce w przypadku leków przeciwwirusowych pierwszej generacji.

Leave A Comment