Stresujący tryb życia, presja otoczenia, nierozwiązane konflikty rodzinne, a także wymagająca praca – wszystko to, prowadzić może do nerwicy. Na chorobę tę zapadają częściej kobiety. Może to być wynikiem ich niektórych cech charakteru jak, chociażby perfekcjonalizm, skłonność do popadania w kompleksy, czy chociażby zaniżona samoocena. Należy również wspomnieć o tym, że na nerwicę nierzadko chorują również ci, którzy cierpią na schorzenia przewlekłe. Można tu wymienić, chociażby nowotwory jak również choroby somatyczne. Diagnoza nerwicy nie zawsze jest łatwa. Należy odpowiednio obserwować pacjenta i wyłapać wszystkie objawy, które mogłyby świadczyć o wystąpieniu choroby.

Jak objawia się nerwica?

Nerwica może objawiać się na różny sposób. Do typowych symptomów należą jednak lęki czy problemy z zapamiętywaniem. Chory może borykać się z nocnymi koszmarami oraz bezsennością. Do tego dochodzi ogólne osłabienie i nadpobudliwości. O nerwicy mogą również świadczyć objawy takie jak bóle głowy, potliwość, nudności czy problemy skórne. Nerwica to więc choroba nie tylko z objawami ze strony psychiki. Cierpi tak naprawdę cały organizm, dlatego tak ważne jest to, by odpowiednio ją zdiagnozować i jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Jakie są typy zaburzeń nerwicowych?

Wśród zaburzeń nerwicowych możemy wyróżnić kilka ich typów. Pierwszym z nich jest nerwica lękowa. To sytuacja, w której chory odczuwa silny lęk i niepokój przed pewnymi sytuacjami, rzeczami czy ludźmi. Kolejnym typem jest nerwica natręctw, przy której pojawiają się natrętne myśli i wynikające z nich przymusowe zachowania. Trzecim rodzajem zaburzeń lękowych jest nerwica neurasteniczna, która objawia się silnym zmęczeniem wraz z pogorszeniem kondycji. Chory może również nerwowo reagować na poszczególne bodźce. Nerwica hipochondryczna powoduje nieustanny strach o swój stan zdrowia. Osoba taka często wmawia sobie i na siłę szuka objawów choroby. Nerwica depresyjna to z kolei połączenie symptomów występujących zarówno przy nerwicy jak i depresji. Chory boryka się między innymi z pogarszającym się samopoczuciem.

W jaki sposób leczy się nerwicę?

Jeśli chory odczuwa silne dolegliwości wynikające z choroby, które utrudniają mu normalne funkcjonowanie, lekarz może wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne. W takim wypadku choremu podaje się odpowiednie leki. Mają one na celu złagodzić przykre objawy choroby oraz poprawić komfort życia chorego. Najczęściej są to środku uspokajające bądź depresyjne. Oprócz leczenia farmakologicznego niezwykle pomocna w przypadku nerwicy okazuje się psychoterapia. Psychoterapia to nie tylko rozmowa – to także wsparcie, jakie może uzyskać pacjent. Podczas psychoterapii chory poznaje przyczynę swoich zaburzeń, a także uczy się jak z nimi walczyć. Oprócz tego pacjent dowiaduje się, w jaki sposób może radzić sobie z bieżącymi problemami,a także budować pewność siebie i poczucie własnej wartości. Wszystko to sprawia, że osobie dotkniętej nerwicą znacznie łatwiej jest przejść przez chorobę.

Leave A Comment