Choroby skóry często uchodzą za wstydliwe i nierzadko utrudniają normalne funkcjonowanie. Osoby dotknięte schorzeniami dermatologicznymi popadają w kompleksy, spada im poczucie własnej wartości i czują się mniej atrakcyjni. Jedną z chorób, która skutecznie potrafi uprzykrzyć, jest łuszczyca. To schorzenie przewlekłe oraz zapalne, które powoduje nieestetyczne zmiany chorobowe na skórze. Tak naprawdę łuszczyca może pojawić się u każdego, jednak najczęściej pierwsze jej objawy występują przed 30 rokiem życia. Warto również wspomnieć o tym, że nie jest ona chorobą zakaźną. Zmiany łuszczycowe najczęściej pojawiają się na łokciach, kolanach czy na skórze głowy.
Jakie są objawy łuszczycy?
Łuszczyca to choroba, która ma okresy remisji i nawrotów. W fazie aktywności na ciele chorego widoczny jest wykwit pierwotny. Przypomina on czerwonobrunatne grudki o łuszczącej się powierzchni. Choroba to również cechuje się objawem Auspitza. Pod tym pojęciem kryje się nadmierna wrażliwość skóry. Oznacza to, że chory w bardzo łatwy sposób może uszkodzić skórę oraz naczynia krwionośne nawet poprzez niewielkie pocieranie. Po zdrapaniu łusek może również występować krwawienie. Chorobie mogą również towarzyszyć dolegliwości bólowe oraz świąd. Odpowiednie rozpoznanie symptomów choroby jest bardzo istotne – im szybciej zostanie wdrożone leczenie łuszczycy, tym lepiej dla pacjenta.
Jakie są przyczyny występowania łuszczycy?
Na występowanie łuszczycy mogą mieć wpływ czynniki takie jak przewlekły stres czy konflikty. Oprócz tego zmiany chorobowe na skórze mogą się także pojawić na skutek infekcji bakteryjnych czy wirusowych jak również przewlekłych infekcji. Poza tym łuszczyca może być spowodowana przyjmowaniem niektórych leków. Wymienia się tu, chociażby antybiotyki czy leki podawana w przebiegu malarii. Negatywny wpływ na stan skóry mają także preparaty sterydowe. Osoby, u których pojawiła się łuszczyca, powinny w szczególności zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Najważniejsze jest jej odpowiednie nawilżanie. Należy również starać się, by nie pocierać i nie drapać skóry. Ważne jest również to by w maksymalnym stopniu wyeliminować stres ze swojego życia – niestety jednak jego całkowite unikanie jest wręcz niemożliwe.
Jak wygląda leczenie łuszczycy?
Leczenie łuszczycy polega na terapii miejscowej, która ma na celu łagodzenie przykrych objawów związanych z chorobą. Na samym początku należy pozbyć się z powierzchni ciała łusek, które pokrywają wykwity skórne. W tym wypadku używa się odpowiednich maści złuszczających. Należy jednak pamiętać o tym, że zrywanie łusek jest zabronione. Po pozbyciu się łusek wdraża się do leczenia specjalne preparaty. Mają one blokować nadmierny podział komórek naskórka. Oprócz tego wykazują one działanie przeciwzapalne. Inną metodą leczenia łuszczycy może być fototerapia, podczas której stosuje się naświetlania promieniami UVA i UVB. W przebiegu łuszczycy podaje się również antybiotyki, retinoidy, a także hydroksymocznik.