Codziennie dbamy o skórę twarzy i ciała. Czy skóra głowy także potrzebuje pielęgnacji? Czy szampon i odżywka wystarcza, by włosy i skóra głowy pozostawały w dobrej kondycji?

Niestety niewiele osób daje sobie sprawę, że skóra głowy dość intensywnie się poci, przyciąga kurz, bakteria, może mieć zapchane pory, łupież czy trądzik. Poprawa urody to więc i poprawa higieny tej części naszego ciała. Źle dobrane kosmetyki albo ich brak mogą prowadzić do podrażnienia, swędzenia i łuszczenia skóry na głowie. Takie zaniedbania prowadza do osłabienia włosów i w rezultacie ich wypadania. Być może nie trzeba na pielęgnację skóry na głowie poświęcać tyle czasu co np. na twarzy czy dekolcie, w końcu chcemy ograniczać czas takich zabiegów i zawartość naszej kosmetyki zwykle opróżniamy, ale z drugiej strony która  z pań (ale i panów) nie marzy o pięknych, gęstych i błyszczących włosach?

Kiedy wystarczy szampon i odżywka? W zasadzie gdy nie ma problemu poprawa urody nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga stosowania pełnej gamy zabiegów czy kosmetyków dedykowanych konkretnej części ciała. Jeśli jednak na co dzień używamy produktów do stylizacji włosów trzeba głowie poświęcić ciut więcej czasu i stosować więcej kosmetyków.

Skóra głowy przesusza się, zwłaszcza gdy włosy są po koloryzacji czy rozjaśnianiu, włosy nie mają połysku, staja się łamliwe. Wiele produktów ułatwiających rozczesywanie (zawierających silikony) niszczy barierę ochronną skóry co sprzyja nadprodukcji łoju, odpowiadającego za przetłuszczanie się włosów.

Wrogiem jest też tzw. suchy szampon odświeżający fryzurę gdy brakuje czasu na mycie. Sebum zapycha pory, gromadzą się bakterie odpowiadające za np. łojotokowe zapalenie skóry. Jeśli więc używamy nadmiaru takich kosmetyków warto zaprzyjaźnić się z eksfoliację.

Pomocny okaże się w trudnych chwilach peeling do skóry głowy tzw. trychologiczny. Jest ich kilka, działają jak peeling na inne części ciała tj. złuszcza martwe komórki zalegające w tym przypadku w porach skóry głowy. Zawiera on kwasy AHA. Trzeba pamiętać, by taki peeling robić nie częściej niż raz w tygodniu. Preparat nakładany jest na skórę głowy, nie włosy. Po odczekaniu kilkunastu minut zmywamy szamponem. Skóra staje się świeża, jest czysta. Taki peeling wykonują tez salony zajmujące się poprawą urody. Trycholog może wykonać peeling trychologiczny, który dostosowany do każdego indywidualnie przez specjalistę pomaga walczyć z wypadaniem włosów. Istnieje także tonik do skóry głowy, przywracający właściwe PH skóry głowy, reguluje wydzielanie sebum i działa antybakteryjnie.

By odżywić i nawilżyć skórę głowy i włosy trzeba stosować serum w postaci masek, przynajmniej raz w tygodniu. W doborze odpowiedniej pomoże stylista fryzur znający się na tym, co robi.

Jak widać, tak niewiele naprawdę trzeba, by skóra głowy pozostawała zdrowa a dzięki temu unikamy problemów z włosami – stają się one gęste, szybciej rosną, pozostają błyszczące i to bez specjalnych ingerencji kosmetyków o silnym działaniu.

Leave A Comment