Na całym świecie przeszczepy są nadal trudnym zagadnieniem, w Polsce nadal niewiele osób decyduje się na podarowanie narządów komuś, kto potrzebuje ich tak bardzo, by żyć. O ile przeszczepy od żywych dawców zależą od decyzji osoby, która decyduje się na oddanie części siebie innej osobie, to w przypadku osób zmarłych wzbudzają mnóstwo kontrowersji. Zgoda na ich pobranie bowiem, o ile zmarły nie pozostawił deklaracji, zależy od bliskich, pogrążonych w żałobie, rozpaczy, nie gotowych do podejmowania takich decyzji. Być może wynika to z niewiedzy o tym czym jest i na czym polega przeszczep.

Czym jest transplantacja?

Lekarz musi odpowiednio przygotować pobrane organy do przeszczepu. Następnie umieszczany on jest w organizmie biorcy by przyjął się i zaczął pracować w obcym ciele. Sam zabieg medyczny jakim jest operacja przeszczepu należy do najtrudniejszych i najbardziej wymagających, potrzebna jest determinacja, zaangażowanie, ostrożność i dokładność lekarzy i całego zespołu.

W trakcie operacji i po niej może dojść do groźnych sytuacji. Najpoważniejszą jest odrzucenie organu przez organizm biorcy, często przeszczep traktuje obce miejsce jak wrogie, zaczyna zwalczać, dlatego tak ważne jest podawanie substancji immunosupresyjnych zapobiegających odrzutom. Wiele osób po przeszczepie przezywa wiele lat, zależy to od życia, jakie po przeszczepie będzie prowadził biorca.

Każdy może uratować czyjeś życie, zostać dawcą. Pośmiertnym dawca można zostać gdy organizm biorcy i dawcy są zgodne tkankowo. Dawca nie może być osobą chorą przewlekle, po przebytych infekcjach wirusowych i bakteryjnych, chorą psychicznie, starszą (powyżej 65 roku życia). Pozostali mogą wyrazić zgodę na pobranie organów. Nie ma przeciwwskazań do pobrania narządów każdej zmarłej tragicznie osoby, niemniej lekarze pytają bliskich czy wyrażają zgodę ze względów etycznych. W przypadku odmowy nie pobierają ich. Nie dzieje się tak, gdy zmarły był wpisany do Krajowego Rejestru Sprzeciwów albo nosi przy sobie pisemne oświadczenie tej sprawie.

Każdy przeszczep to ogromna szansa na życie. Obecnie przeszczepia się na całym świecie rogówki, serca, trzustki, wątroby, płuca, jelita, nerki a także ręce, twarze czy penisy. Takie zabiegi medyczne na szczęście coraz częściej się udają.

Pobrania organów w wypadku śmierci umożliwiają uratowanie 8 innych istnień. Nikt zwykle nie myśli o przedwczesnej śmierci, ale wiemy, że życie sprawia nam wiele niespodzianek. Lepiej odpowiednio wcześniej zadbać o wyrażenie woli w tym temacie, poinformować o tym bliskich, podpisać deklarację. To wszystko po to, by w razie czego ocalić czyjeś życie.

Leave A Comment