Udar mózgu, który nie zostanie w porę zdiagnozowany, może nieść ze sobą poważne konsekwencje, a nawet doprowadzić do śmierci. W takiej sytuacji każda minuta jest na wagę złota. Im szybciej zostanie podjęta interwencja, tym większe szanse ma chory na powrót do sprawności. Wyróżnia się dwa rodzaje udaru mózgu – niedokrwienny oraz krwotoczny. Do pierwszego dochodzi na skutek zatrzymania dopływu krwi do komórek mózgu. Uraz krwotoczny to z kolei następstwo krwawienia śródczaszkowego, które jest spowodowane pęknięciem ściany tętnicy mózgowej.

Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie udaru?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, występują dwa rodzaje udarów mózgu, z czego najczęściej dochodzi do udaru niedokrwienny. Pewne schorzenia niosą ze sobą ryzyko wystąpienia udar. Zaliczyć można do nich między innymi choroby serca oraz naczyń krwionośnych, nadciśnienie, cukrzyca, bezdech senny, nieodpowiednia dieta a co za tym idzie nadwaga jak również brak aktywności fizycznej i nadużywanie alkoholu. Ryzyko wystąpienia udaru wzrasta także z wiekiem. Najbardziej narażone są na niego osoby po 65 roku życia. Nie oznacza to jednak, że do udaru nie dochodzi u osób młodych – zawsze należy zachować czujność.

Objawy udaru mózgu

By móc wcześniej rozpoznać udar mózgu, warto poznać jego najczęstsze objawy. U chorego występują zaburzenia widzenia jak również kłopoty z równowagą. Osoba przechodząca udar może chodzić chwiejnym krokiem, potykać się a także mieć problemy z utrzymaniem przedmiotów w dłoni. Sygnałem alarmującym jest również opadanie kącika ust. Czujność powinny wzbudzić również intensywne bóle głowy o nagłym charakterze. Chory nierzadko ma także problemy z mówieniem. Podczas udaru staje się on także senny i może tracić świadomość.

Diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia w przypadku udaru powinny nastąpić jak najszybciej by nie powodować poważnych konsekwencji zdrowotnych. Uważa się, że nie powinno nastąpić to później niż 3 godziny od wystąpienia pierwszych symptomów.

Jakie badania wykonuje się w celu diagnostyki udaru mózgu?

U osoby, u której podejrzewa się wystąpienie udaru mózgu, wykonuje się tomografię komputerową, bądź rezonans magnetyczny. Tomografia komputerowa jest badaniem dokładniejszym, dzięki któremu można stwierdzić, czy ma się do czynienia z udarem niedokrwiennym, czy krwotocznym. Oprócz tego wykonuje się jeszcze inne badania, które pomogą określić przyczynę udaru. Są to chociażby USG tętnic szyjnych, arteriografia tętnic mózgowych, badania krwi, OB, badania kardiologiczne i inne.

Jak chronić się przed udarem mózgu?

By uchronić się przed udarem mózgu, należy wykluczyć czynniki ryzyka, powodujące choroby, które mogą się przyczynić do jego wystąpienia. Zaleca się więc unikanie stresowych sytuacji, prowadzenie aktywnego trybu życia oraz wdrożenie odpowiedniej, zdrowej diety, unikanie wszelkiego typu używek jak, chociażby alkohol czy papierosy oraz kontrolę poziomu cukru we krwi. Należy jednak pamiętać o tym, że udar mózgu może wystąpić u każdego, w każdym wieku.

Leave A Comment