Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Mimo że dla wielu słowo nowotwór brzmi jak wyrok, wczesne wykrycie choroby daje szanse nawet na całkowite wyleczenie. Z tego właśnie względu tak ważne regularne samobadanie, a także poddawanie się odpowiednim badaniom. Rak piersi najczęściej nie daje żadnych objawów bólowych. I właśnie chyba to przyczynia się do tego, że kobiety nierzadko zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium.

Jakie objawy daje rak piersi?

Początkowe stadium choroby przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Wraz z rozwojem nowotworu, organizm zaczyna dawać sygnały ostrzegawcze. Pierwszym symptomem raka piersi jest wyczuwalny guzek. Gdy podczas samobadania wyczujemy niepokojącą zmianę, należy niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa. Niepokojącymi objawami są także asymetria piersi, pojawiające się owrzodzenia, wydzielina z sutka oraz wciągnięcie brodawki bądź skóry piersi.

Jakie osoby narażone są w szczególności na raka piersi?

Niektóre osoby mają większe predyspozycje do rozwoju choroby. Jednym z czynników ryzyka są, chociażby uwarunkowania genetyczne. Rak piersi to także choroba dziedziczna – szczególną czujność powinny zachować osoby, których krewni pierwszego stopnia w przeszłości cierpieli na raka piersi. Wraz z upływem lat wzrasta ryzyko zachorowania na ten typu nowotworu – z tego właśnie względu zaleca się regularne badania kobietom po 50 roku życia.

Diagnostyka raka piersi – co trzeba o niej wiedzieć?

W celu wykrycia raka piersi stosuje się mammografię diagnostyczną, USG a czasami badanie rezonansem magnetycznym. Najczęściej jednak wykonuje się mammografię, która jednocześnie jest bardzo szczegółowym badaniem. Dzięki niej możliwe jest wykrycie nawet niewielkich zmian jak również wykonanie biopsji. Ultrasonografia polecana jest szczególnie młodym kobietom, do oceny stanu swoich piersi jak również ciężarnym. USG nie sprawdzi się jednak jako badanie przesiewowe, gdyż wykrywa tylko duże zmiany, zazwyczaj już te wyczuwalne.

Jak wygląda leczenie raka piersi?

Leczenie raka piersi w dużej mierze uzależnione jest od stopnia złośliwości nowotworu oraz jego zaawansowania. Najczęściej do walki z nowotworem wykorzystywane są metody takie jak radioterapia czy chemioterapia. Do tego dochodzą również operacje, podczas których usuwa się guza, a nawet całą, zajętą zmianami pierś. Pomocna w leczeniu choroby okazuje się także hormonoterapia.

Rokowanie w przypadku raka piersi

Rokowanie w przypadku raka piersi, jak i innych nowotworów zależy od stopnia złośliwości guza oraz zaawansowania chory. Nawet osoba, u której nastąpiła remisja, cały czas musi pozostać czujna. W ciągu 5 lat może bowiem nastąpić wznowa choroby. Zmiany mogą wykształcić się w dotychczas zdrowej piersi bądź w tej, w której już wcześniej został wykryty nowotwór. Rak piersi może dawać także przerzuty. Najczęściej atakuje węzły chłonne pachowe, płuca, wątrobę czy kości.

Leave A Comment