Tłuszczaki, czyli guzki w tkance podskórnej usuwa się na dwa sposoby – chirurgicznie i niechirurgicznie. Zwykle tłuszczaki nie stanowią zagrożenia dla życia pacjenta, aczkolwiek mogą wiązać się z dyskomfortem i stanowią defekt kosmetyczny, o ile znajdują się w miejscach widocznych. Zwykle z tych powodów są one usuwane.

Tłuszczak jest podskórną zmianą guzkowatą, bezbolesną. Występować mogą w różnych miejscach, zwykle to kark, tułowie, pośladki, ramiona. Łatwo je rozpoznać poruszając guzkiem, który jako zmiana ruchoma, nie przytwierdzona, łatwo się porusza pod skóra. Mogą mieć podłużny albo zaokrąglony kształt. Występują jako pojedynczy guzek, może ich być tez kilka, a nawet kilkanaście niewielkich guzków choć bywają i takie, których średnica przekracza 6cm. Warto skonsultować takie zmiany z lekarzem który zadecyduje czy pozostawić tłuszczaki, czy wykonać zabiegi medyczne. Możliwe są dwa rozwiązania- usuwanie niechirurgiczne i chirurgiczne.

Usuwanie tłuszczaków niechirurgicznie

Do metod mniej inwazyjnych zaliczyć można lipolizę, polegająca na wstrzykiwaniu w guzek substancji (sterydów) powodującej kurczenie guzka. Metoda nie powoduje usunięcia zmiany w 100%, zastrzyki należy powtarzać średnio co miesiąc, pierwsze efekty widać po kilku tygodniach. Inny sposób to liposukcja, czyli odsysaniu tłuszczowej tkanki przy użyciu igły, w  znieczuleniu miejscowym. Pozwala to na szybka rekonwalescencje i brak blizny, zabieg jest bezbolesny aczkolwiek nie zawsze skuteczny.

Usuwanie tłuszczaków operacyjnie

Przy większych tłuszczakach niechirurgiczne sposoby usuwania nie zdają zwykle egzaminu. Dlatego najlepiej jest skorzystać z możliwości chirurgicznego zabiegu medycznego usuwania tłuszczaków, zwłaszcza gdy zostały zainfekowane, ropieją, bolą i utrudniają normalne funkcjonowanie (choćby ruchy z racji ich umiejscowienia). Procedura chirurgicznego usuwania tłuszczaków nie jest skomplikowana a pacjent nie musi być hospitalizowany. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, rzadko ogólnym. Chirurg nacina skórę, wyjmuje tłuszczaka w ciągu maksymalnie 20 minut i tyle. Cały proces nie trwa dłużej niż 1,5 godziny. Możliwe komplikacje pojawiają się tylko w sytuacji, gdy tłuszczak wrósł. Pojawić się mogą infekcje, uszkodzenie mięśnia czy naczynia krwionośnego ale doświadczony chirurg bez problemu z tym sobie poradzi.

Decyzje o pozostawieniu tłuszczaka albo usunięciu powinniśmy przemyśleć. Zdarzyć się może, że nawet po chirurgicznym zabiegu tłuszczaki odrastają obok. Należy skupić się na przyczynie ich powstawania.

Leave A Comment